Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Jaka jest Twoja rola?

Będziesz świadkiem. Pewnie, jak każdy w nowej sytuacji, trochę się tym przejmujesz. Możliwe, że jeszcze nigdy nie byłaś/byłeś w sądzie, nie wiesz, kogo tam spotkasz i na jakie pytania będziesz musiała/musiał odpowiedzieć. Może nie wiesz też dokładnie, co to znaczy być świadkiem...

Kto jest kim?

Jednym z Twoich praw jest "prawo wiedzieć, kto będzie z Tobą rozmawiał i co będzie się działo podczas spotkania". Tutaj przeczytasz kogo możesz spotkać w sądzie a także przy przesłuchaniu w pokoju przesłuchań, a także jaka jest rola poszczególnych osób.

Sala rozpraw czy pokój przesłuchań

Przesłuchiwanie świadków odbywa się podczas rozprawy na sali sądowej. Jeżeli jednak nie ukończyłeś/aś jeszcze 15 lat możesz byc przesłuchany/a w tzw. przyjaznym pokoju przesłuchań, poza salą rozpraw w sądzie.

Co się dzieje podczas rozprawy w sądzie?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak może wyglądać rozprawa sądowa z udziałem dziecka-świadka, zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej interaktywnej animacji "Mały świadek w sądzie".

Najczęściej zadawane pytania

Jeżeli dręczą Cię jakieś pytania związane z rolą świadka - może tutaj znajdziesz odpowiedź, której szukasz. Możesz także zadzwonić do Opiekuna dziecka - ofiary przestępstwa lub umówić się z nim na spotkanie, podczas którego będziesz mógł swobodnie porozmawiać o tym co Cię niepokoi.

Słowniczek podstawowych pojęć

Przygotowaliśmy dla Ciebie słowniczek, w którym możesz przeczytać co oznaczają niektóre słowa, z którymi się ostatnio spotykasz. Jeśli coś Cię niepokoi albo nie jesteś czegoś pewna/pewien, zajrzyj do pytań i odpowiedzi. Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać o tym, czego się boisz z dorosłymi, którym ufasz (np. psychologiem).

 

Opracowania pochodzą ze strony: http://www.dzieckoswiadek.fdn.pl

 

Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574