Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Jaka jest Twoja rola?

Będziesz świadkiem. Pewnie, jak każdy w nowej sytuacji, trochę się tym przejmujesz. Możliwe, że jeszcze nigdy nie byłaś/byłeś w sądzie, nie wiesz, kogo tam spotkasz i na jakie pytania będziesz musiała/musiał odpowiedzieć. Może nie wiesz też dokładnie, co to znaczy być świadkiem...

Kto jest kim?

Jednym z Twoich praw jest "prawo wiedzieć, kto będzie z Tobą rozmawiał i co będzie się działo podczas spotkania". Tutaj przeczytasz kogo możesz spotkać w sądzie a także przy przesłuchaniu w pokoju przesłuchań, a także jaka jest rola poszczególnych osób.

Sala rozpraw czy pokój przesłuchań

Przesłuchiwanie świadków odbywa się podczas rozprawy na sali sądowej. Jeżeli jednak nie ukończyłeś/aś jeszcze 15 lat możesz byc przesłuchany/a w tzw. przyjaznym pokoju przesłuchań, poza salą rozpraw w sądzie.

Co się dzieje podczas rozprawy w sądzie?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak może wyglądać rozprawa sądowa z udziałem dziecka-świadka, zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej interaktywnej animacji "Mały świadek w sądzie".

Najczęściej zadawane pytania

Jeżeli dręczą Cię jakieś pytania związane z rolą świadka - może tutaj znajdziesz odpowiedź, której szukasz. Możesz także zadzwonić do Opiekuna dziecka - ofiary przestępstwa lub umówić się z nim na spotkanie, podczas którego będziesz mógł swobodnie porozmawiać o tym co Cię niepokoi.

Słowniczek podstawowych pojęć

Przygotowaliśmy dla Ciebie słowniczek, w którym możesz przeczytać co oznaczają niektóre słowa, z którymi się ostatnio spotykasz. Jeśli coś Cię niepokoi albo nie jesteś czegoś pewna/pewien, zajrzyj do pytań i odpowiedzi. Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać o tym, czego się boisz z dorosłymi, którym ufasz (np. psychologiem).

 

Opracowania pochodzą ze strony: http://www.dzieckoswiadek.fdn.pl

 

Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572