Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-12-06 , ebos/kgp
Jeszcze kilka lat temu leki z nielegalnego obrotu kupowano na rynkach i bazarach. Dziś miejscem ich oferowania jest przede wszystkim Internet. Ciągły monitoring stron oferujących do sprzedaży te nielegalne produkty lecznicze to jedno z zadań pionu do walki z Przestępczością Gospodarczą polskiej Policji. W ciągu trzech kwartałów funkcjonariusze wszczęli 251 postępowań w tej sprawie.

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 251 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi, a w 2009 roku aż 260.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Funkcjonariusze kontrolują bazary, kluby i siłownie. Ponadto monitorują także strony internetowe, bo jak wynika z ich dotychczasowych ustaleń, w sieci znajduje się znaczna ilość stron oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Tylko na początku października policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych.

Był to efekt międzynarodowej akcji OPERATION PANGEA III, skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet. Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe.

Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole sklepów zielarskich, punktów handlowych typu “sex-shop”, targowisk, bazarów i gabinetów medycyny naturalnej. Jak się okazuje oprócz produktów leczniczych w obiegu handlowym znajdują się, m.in.: preparaty ziołowe, suplementy diety, odżywki dla sportowców, czy produkty „medycyny orientalnej”.

W wyniku tej akcji wszczęto 33 postępowania przygotowawcze z art. 124, 127 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, art. 286 kk, art. 152 par. 2 kk, art. 128 Ustawy o ochronie przyrody, art. 96 ust. 2 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Policjanci zabezpieczyli łącznie 17.471 sztuk tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek.

Rok wcześniej, w listopadzie 2009 roku w wyniku akcji PANGEA II, policjanci wszczęli 12 postępowań przygotowawczych i zabezpieczyli 364 sztuki tabletek, które miały zostać wprowadzone bez uprawnienia do obrotu handlowego za pomocą Internetu. Rodzaje i nazwy zabezpieczonych produktów to, m.in.: Arthrotec, Cytotec, Megace, Fluoksetyna (Prozac).


Pamiętajmy! Zażywanie leków niewiadomego pochodzenia może być szkodliwe.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.

Co to są sfałszowane produkty lecznicze?

* Sfałszowane produkty lecznicze są to udające leki, nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane produkty.
* Zawierają dużą ilość wysoce toksycznych zanieczyszczeń, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
* Często działają zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działają wcale, z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

Jak się ustrzec przed zakupem sfałszowanych produktów leczniczych?

* Produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne!
* Nigdy nie kupujmy leków na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy w sex-shopach!
* Szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przyjmowanie leków wydawanych na receptę, które zostały zakupione za pośrednictwem Internetu!
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572