Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-12-27 , ebos/kgp
Policjanci z Lublina zabezpieczyli 48 ton czosnku, który został nielegalnie sprowadzony do naszego kraju z Chin. Oficjalnie firma sprowadzała do kraju cebulę.Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wynoszą około 300 tys. złotych. Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 35 lat. Do zatrzymań doszło na terenie woj. mazowieckiego.

Jak wynikało z ustaleń policjantów, 29-letni Michał K., będąc właścicielem firmy, oficjalnie sprowadzał do Polski chińską cebulę. W rzeczywistości zaś w kontenerach znajdował się inny towar. W połowie grudnia zamówione kontenery wpłynęły do portu w Gdyni. Jeden z nich, w miniony poniedziałek, został odebrany przez 29-latka. Z pominięciem dalszej procedury celnej załadunek, zamiast do Urzędu Celnego, trafił jednak na prywatną posesję.

Policjanci weszli na teren tego gospodarstwa, gdy odbywał się rozładunek samochodu. Zabezpieczono około 24 tony czosnku o wartości rynkowej około 300 tys. złotych. Z ustaleń wynikało, że drugi taki kontener znajduje się jeszcze w porcie w Gdynie. Informacja ta została przekazana funkcjonariuszom celnym. Po sprawdzeniu załadunku okazało się, że w kontenerze zamiast cebuli znajduje się podobna ilość nielegalnie sprowadzonego do Polski czosnku.

Łącznie policjanci zabezpieczono blisko 48 ton chińskiego czosnku o wartości rynkowej około 600 tys. złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków szacowane są na około 300 tys. złotych.

W świetle obowiązujących przepisów świeży czosnek pochodzący z krajów spoza Unii Europejskiej podlega ścisłemu nadzorowi wykonywanemu przez Agencję Rynku Rolnego, realizowanemu przez wydawanie zezwoleń na przewóz w ramach kontyngentu oraz przewóz bez preferencji.

Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn, w wieku od 28 do 35 lat, zamieszanych w nielegalny proceder. Wszyscy są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie. Poniosą odpowiedzialność z kodeksu karno-skarbowego.

W trakcie przeszukania pomieszczeń należących jednego z zatrzymanych, 35-letniego Grzegorza M., policjanci ujawnili także posiadaną bez pozwolenie broń typu rewolwer wraz z amunicją. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono ponadto dokumentację związaną z działalnością firmy Michała K. oraz samochód ciężarowy wraz z naczepą o wartości około 90 tys. złotych.

W policyjnych czynnościach brali udział także funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie oraz referat Mobilny Grupy Kontrolnej w Siedlcach. Jak mówią policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572