Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-12-27 , ebos/kgp
Policjanci z Lublina zabezpieczyli 48 ton czosnku, który został nielegalnie sprowadzony do naszego kraju z Chin. Oficjalnie firma sprowadzała do kraju cebulę.Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wynoszą około 300 tys. złotych. Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 35 lat. Do zatrzymań doszło na terenie woj. mazowieckiego.

Jak wynikało z ustaleń policjantów, 29-letni Michał K., będąc właścicielem firmy, oficjalnie sprowadzał do Polski chińską cebulę. W rzeczywistości zaś w kontenerach znajdował się inny towar. W połowie grudnia zamówione kontenery wpłynęły do portu w Gdyni. Jeden z nich, w miniony poniedziałek, został odebrany przez 29-latka. Z pominięciem dalszej procedury celnej załadunek, zamiast do Urzędu Celnego, trafił jednak na prywatną posesję.

Policjanci weszli na teren tego gospodarstwa, gdy odbywał się rozładunek samochodu. Zabezpieczono około 24 tony czosnku o wartości rynkowej około 300 tys. złotych. Z ustaleń wynikało, że drugi taki kontener znajduje się jeszcze w porcie w Gdynie. Informacja ta została przekazana funkcjonariuszom celnym. Po sprawdzeniu załadunku okazało się, że w kontenerze zamiast cebuli znajduje się podobna ilość nielegalnie sprowadzonego do Polski czosnku.

Łącznie policjanci zabezpieczono blisko 48 ton chińskiego czosnku o wartości rynkowej około 600 tys. złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków szacowane są na około 300 tys. złotych.

W świetle obowiązujących przepisów świeży czosnek pochodzący z krajów spoza Unii Europejskiej podlega ścisłemu nadzorowi wykonywanemu przez Agencję Rynku Rolnego, realizowanemu przez wydawanie zezwoleń na przewóz w ramach kontyngentu oraz przewóz bez preferencji.

Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn, w wieku od 28 do 35 lat, zamieszanych w nielegalny proceder. Wszyscy są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie. Poniosą odpowiedzialność z kodeksu karno-skarbowego.

W trakcie przeszukania pomieszczeń należących jednego z zatrzymanych, 35-letniego Grzegorza M., policjanci ujawnili także posiadaną bez pozwolenie broń typu rewolwer wraz z amunicją. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono ponadto dokumentację związaną z działalnością firmy Michała K. oraz samochód ciężarowy wraz z naczepą o wartości około 90 tys. złotych.

W policyjnych czynnościach brali udział także funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie oraz referat Mobilny Grupy Kontrolnej w Siedlcach. Jak mówią policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574