Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-01-12 , ebos/heise online
W Wielkiej Brytanii rusza postępowanie prawne mające zadecydować o ewentualnej ekstradycji założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a. Trzydziestodziewięcioletni Australijczyk chce uniknąć konfrontacji ze szwedzkimi organami śledczymi. Obawia się bowiem, że Szwecja wyda go Stanom Zjednoczonym.

Podczas wtorkowego posiedzenia sądu termin rozprawy dotyczącej wniosku ekstradycyjnego wyznaczono na 7 i 8 lutego.

Na mocy wydanego w Szwecji międzynarodowego nakazu aresztowania Australijczyk został najpierw aresztowany w Wielkiej Brytanii, a potem zwolniony za kaucją. Assange, który dobrowolnie zgłosił się na policję, od świąt Bożego Narodzenia mieszka w domu swojego przyjaciela Vaughna Smitha w południowo-wschodniej Anglii. Tam musi codziennie meldować się w komisariacie, a także nosić elektroniczną bransoletkę.

Szwedzki wymiar sprawiedliwości prowadzi przeciwko założycielowi WikiLeaks śledztwo w sprawie przestępstw seksualnych i dlatego żąda jego ekstradycji. W dwóch przypadkach miał on zmusić partnerkę do odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia wbrew jej woli. Assange odpiera zarzuty o molestowanie i utrzymuje, że seks z obiema kobietami uprawiał za ich zgodą.

Jego adwokaci mają pretensje do prokurator Marianne Ny z sądu w Göteborgu o wydanie unijnego nakazu aresztowania Assange'a z zamiarem przesłuchania go w Szwecji. Ich zdaniem to niedopuszczalne. Według nich przesłuchanie można by zaaranżować także w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą, ekstradycja do Szwecji niesie ze sobą ryzyko "nielegalnego wywiezienia" oskarżonego do USA albo nawet do Guantanamo. A tam nie można wykluczyć tortur ani kary śmierci. Poza tym obrońcy Assange'a wytykają Szwecji utajnienie odciążających go SMS-ów obu kobiet. Podobno w ich treści jest mowa o "rewanżu" i "robieniu dużych pieniędzy".

Według doniesień mediów równolegle do postępowania karnego w Szwecji przygotowywany jest w USA akt oskarżenia przeciwko Assange'owi. W ostatnich miesiącach portal internetowy WikiLeaks upublicznił dziesiątki tysięcy dokumentów dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku oraz zawartość zastrzeżonych depesz dyplomatycznych. Zmusiło to przede wszystkim Stany Zjednoczone do podjęcia działań wyjaśniających. Amerykański wymiar sprawiedliwości już zażądał od serwisów internetowych takich jak Twitter wydania stosownych danych.
Źródło :
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
Wysłanie apelacji przez InPost
Stare i dobre pytanie: czy wysłanie apelacji via InPost jest skuteczne — czyli czy sąd musi (...)
1/573