Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-02-01 , ebos/kgp
Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali rzymskie monety, które były nielegalnie oferowane do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Skarb składał się z 32 brązowych monet datowanych wstępnie na początek V w. n.e.

Zbierając informacje operacyjne funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie ustalił, że użytkownik jednego z portali internetowych oferuje do sprzedaży najprawdopodobniej zabytki archeologiczne. Informacja wymagała potwierdzenia, więc aby uniknąć wątpliwości, po ustaleniu adresu tej osoby, policjanci pojechali do niej w towarzystwie eksperta z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

40-letni mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego faktycznie był w posiadaniu przedmiotów przedstawianych na aukcji internetowej. Podczas czynności zatrzymano 32 monety z brązu, pochodzących z Cesarstwa Rzymskiego. Ich datę wykonania wstępnie wydatowano na okres od IV w. n.e do początku V w. n.e. Monety zostaną decyzją konserwatora przekazane numizmatykom wyspecjalizowanym w monetach rzymskich w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Skarb monet liczących sobie minimum 1500 lat Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie uznał za zabytek archeologiczny, będący własnością Skarbu Państwa. Przedmioty te wyłączone są z obrotu handlowego, a ich sprzedaż jest paserstwem na szkodę Skarbu Państwa. Obecnie śledczy sprawdzają w jaki sposób eksponaty znalazły się w Stargardzie Szczecińskim u prywatnej osoby, która wstępnie tłumaczy, że nabyła je od mieszkańca Śląska.

Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574