Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-02-04 , ebos/ms
Współpraca prawna między Polską a Stanami Zjednoczonymi, możliwość przesłania kolejnego wniosku o ekstradycję Edwarda Mazura, a także sprawa skazanego w USA obywatela Polski Rafała Pietrzaka – to tylko niektóre tematy poruszone w trakcie wczorajszego (3 luty) spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z Prokuratorem Generalnym USA Eric’em Holder’em Jr.

Do spotkania doszło w Krakowie przy okazji kolejnego szczytu G6, czyli spotkania ministrów spraw wewnętrznych i administracji Unii Europejskiej oraz przedstawicieli USA.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wraz z amerykańskim Prokuratorem Generalnym omówili zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie zwalczania cyberprzestępczości i terroryzmu na poziomie współpracy bilateralnej i europejskiej. W tym kontekście Minister Krzysztof Kwiatkowski otrzymał zaproszenie do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie.
Jednym z głównych punktów dzisiejszej rozmowy było także omówienie sposobów usprawnienia wykonywania wniosków ekstradycyjnych. W tym celu powołana zostanie polsko-amerykańska grupa robocza, która wspólnie oceniać będzie kompletność wniosków ekstradycyjnych z punktu widzenia drugiej strony (państwa wezwanego do ekstradycji). Zminimalizuje to ryzyko odrzucania takich wniosków. Będzie to pierwszy tego typu zespół powołany z jakimkolwiek innym państwem.

W tym kontekście poruszono temat ekstradycji Edwarda Mazura.

- Chodzi o sprawdzenie, jaka jest możliwość skierowania do USA ponownego wniosku o ekstradycję Mazura, w kontekście nowych ustaleń łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi sprawę zabójstwa gen. Marka Papały. Wystosowanie kolejnego wniosku o ekstradycję Mazura uzależnione jest od nowych znaczących ustaleń – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Ekstradycja Edwarda Mazura jest jedną z priorytetowych spraw w prawnych relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Minister Sprawiedliwości w trakcie spotkania poruszył także sprawę polskiego obywatela Rafała Pietrzaka skazanego wyrokiem sądu Teksas na karę 30 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta jest w zainteresowaniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości od 2000 r.

Ministrowie Sprawiedliwości RP już kilkakrotnie zwracali się o przekazanie Pietrzaka do Polski w celu dalszego wykonywania przez niego orzeczonej kary. Ostatni raz miało to miejsce w 2009 r. Zostaliśmy wówczas powiadomieni przez Departament Stanu USA, że wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony ze względu na brak zgody władz stanu Teksas.
- W związku z tym, że w tym roku mija kolejny okres po amerykańskiej odmowie, po którym mamy prawo złożyć ponowny wniosek w tej sprawie, zapowiedziałem złożenie takiego wniosku. Wcześniej zwrócimy się do naszych amerykańskich partnerów o przekazanie nam dokumentów, które umożliwią przesłanie takiego wniosku – poinformował Krzysztof Kwiatkowski. - Chodzi o m.in. potwierdzenie prawomocności wyroku amerykańskiego – dodał Minister Sprawiedliwości.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572