Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-02-25 , ebos/heiseonline
Założyciel WikiLeaks Julian Assange może zostać przekazany Szwecji. Tak zadecydował brytyjski sąd w czwartek (24 lutego) w Londynie. Australijczyk, który obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii, ma odpowiadać przed szwedzkim wymiarem sprawiedliwości na zarzuty dotyczące przestępstw seksualnych. Wcześniej szwedzka prokuratura wydała międzynarodowy nakaz aresztowania Assange'a i na tej podstawie żąda jego ekstradycji.

Odczytany werdykt sędziego przypuszczalnie nie będzie końcem brytyjskiego postępowania. Oczekuje się, że obrońcy Assange'a zaskarżą wyrok. Mają na to siedem dni. W razie złożenia apelacji sąd będzie musiał w ciągu kolejnych 40 dni podjąć decyzję w sprawie jej przyjęcia. Zatem przynajmniej do czasu wydania tej decyzji Assange będzie mógł pozostać w Wielkiej Brytanii, gdzie od grudnia mieszka pod ścisłym nadzorem w posiadłości jednego z przyjaciół.

Ogłoszenie wyroku poprzedziło trzydniowe przesłuchanie. Szwedzka prokuratura oskarża Assange'a o molestowanie seksualne dwóch kobiet, a w jednym z przypadków o dopuszczenie się gwałtu, w związku z czym żąda jego ekstradycji. Assange stanowczo odpiera zarzuty, broniąc się przed odesłaniem do Szwecji, gdzie spodziewa się nieuczciwego procesu.
Źródło :
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy media, które publikują zdjęcie i nazwisko zbiegłego więźnia naruszają jego dobra osobiste?
Czy publikacja wizerunku zbiegłego więźnia oraz podanie jego imienia i nazwiska — a wszystko to w (...)
Zawód: osadzony
Wychodząc na wolność po odsiedzeniu kolejnego wyroku często mówią, że idą na przerwę w karze. To (...)
1/571