Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-02-25 , ebos/sw
Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w hajnowskim areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem psów.

Dogoteriapia - kynoterapia to naturalna metoda wspomagania w leczeniu i rehabilitacji przy pomocy psów, mająca na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują: niepełnosprawnym, chorym, starszym, samotnym. Jest to jedna z wielu definicji pracy z udziałem psa polegającej na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych.

Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem elementów dogoterapii "Przyjaciele, czyli pies w celi". Zajęcia z psami uzupełniają oddziaływania korekcyjne wobec skazanych przez co ułatwiają ich społeczną readaptacją po opuszczeniu zakładu karnego.

Główne założenia tego rodzaju oddziaływań polegają na ułatwianiu pokonywania oporów przed nawiązywania kontaktu, zmniejszaniu konfliktów w grupie współosadzonych, wypełnianiu wolnego czasu, nauce odpowiedzialności oraz wzroście poczucia sprawstwa (wyszkolenie psa zwiększa jego szanse na adopcję). Korzyść z programu odniosą zarówno skazani jak i psy z miejscowego schroniska. Być może po zakończeniu programu psy znajda nowy dom.

Od wielu lat ten sposób resocjalizacji z dużymi sukcesami wykorzystywany jest w jednostkach penitencjarnych Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Eksperymentalny program "Dogs Behind" zaczęto realizować, od 1987 roku, w zakładach karnych USA. Więźniowie po ukończeniu specjalistycznego kursu zajmowali się układaniem psów - przewodników dla osób niewidomych.

Zaobserwowano, że udział w zajęciach wpływa na zmniejszanie agresji, skazani lepiej funkcjonowali w warunkach izolacji, czuli się bardziej odpowiedzialni i potrzebni. Więźniowie po opuszczeniu zakładów łatwiej przystosowywali się do życia w normalnych warunkach (większość podejmowała pracę z psami). Z czasem eksperymentalny program dogoterapii w zakładach karnych stał się programem narodowym stosowanym w całych Stanach Zjednoczonych.

W Polsce tego typu działania podejmowała Fundacja "Ama Canem". W 2005 roku, przy udziale Zakładu Poprawczego w Ignacewie Łódzkim i łódzkiego schroniska dla psów, zainicjowany został program pod nazwą "Pomóżmy sobie". Program ten miał na celu resocjalizację wychowanków przez socjalizację psów przygotowywanych do adopcji. Młodzież przebywająca w zakładach poprawczych nabrała (dzięki terapii) właściwego stosunku do życia i szacunku do zwierząt.

Program "Przyjaciele, czyli pies w celi" jest realizowany przy współpracy z Fundacją "Ama Canem", Silva Lupus - Marta Czerwińska i Arkadiusz Lichnerowicz, Stowarzyszenie Delta Polska, "Psi ratownicy". Partnerami programu są CZSW w Warszawie, OISW w Białymstoku, Urząd Miasta w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Schronisko "Ciapek", Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce oraz Szkolny Klub Wolontariusza przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Patron medialny sprawuje Specjalistyczny portal o psach www.psy24.pl, Kurier Poranny i Radio Racja.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574