Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-03-14 , ebos/kgp
Centralne Biuro Śledcze KGP ma prawie 11 lat. Codzienność funkcjonariuszy CBŚ to walka z trzema najgroźniejszymi rodzajami przestępczości zorganizowanej – narkotykową, ekonomiczną i kryminalną. Do ich zadań należy też zwalczanie terroru kryminalnego i terroryzmu. Dzięki działaniom CBŚ z mapy przestępczości zorganizowanej cały czas znikają kolejne grupy przestępcze. Ale w 2010 roku zaobserwowano większą liczbę działających, zorganizowanych grup przestępczych aniżeli w 2009r.

Centralne Biuro Śledcze to profesjonalna kadra, świetne wyszkolenie i nowoczesna technika. Wszystko po to, by likwidować grupy przestępcze działające na terenie Polski i nie dopuścić do odbudowania struktur grup już rozbitych. O skuteczności CBŚ w 2010 r. świadczą liczby: 150 rozbitych grup przestępczych, 3590 zatrzymanych, 17 140 zarzutów karnych postawionych 5306 podejrzanym. Należy podkreślić, że 1731 osobom postawiono 1774 zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 165 osobom – 169 zarzutów kierowania grupą przestępczą.

Policjanci CBŚ objęli w 2010 r. zainteresowaniem 5615 osób działających w 547 grupach przestępczych: 501 grupach polskich, 36 międzynarodowych, 7 rosyjskojęzycznych i 3 grupach cudzoziemców. W zeszłym roku, podobnie jak w roku 2009, policjanci CBŚ skoncentrowali się przede wszystkim na walce z grupami o charakterze ekonomicznym i narkotykowym. Obserwuje się, że to właśnie te dwa nurty przestępczości w ciągu ostatnich kilku lat wypierają zorganizowaną przestępczość o charakterze kryminalnym. I tak w zainteresowaniu funkcjonariuszy CBŚ pozostawało: 213 grup narkotykowych, 177 ekonomicznych, 90 grup prowadzących stricte kryminalną aktywność oraz 67 zorganizowanych grup o działalności multiprzestępczej.

Warto wspomnieć, że w 2010 r. zidentyfikowano 453 liderów grup przestępczych: 407 liderów polskich grup przestępczych, 37 liderów grup międzynarodowych, 5 liderów grup rosyjskojęzycznych i 4 liderów grup cudzoziemców.

Podobnie jak w 2009 roku, w ubiegłym roku położono nacisk zarówno na odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw, jak i na zabezpieczenie mienia należącego do przestępców, co mocno uderza w ich „interesy”. We wszystkich prowadzonych w 2010 roku sprawach CBŚ zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 229 mln złotych, a wartość mienia odzyskanego wyniosła ponad 29 mln złotych.

Istotnym obszarem działań funkcjonariuszy CBŚ jest walka z przestępczością narkotykową. Dzięki nim środki odurzające nie trafiają do polskich szkół, dyskotek, klubów i na ulice. W 2010 roku zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W sumie zabezpieczono ponad 1226 kg narkotyków:

• 331,9 kg amfetaminy,
• 70,3 kg haszyszu,
• 698 g heroiny,
• 100,8 kg kokainy,
• 722 kg marihuany,
• ponad 233 tys. sztuk ekstazy,
• 339 szt. LSD
• 68 litrów BMK.

Drugim obszarem walki z przestępczością zorganizowaną jest przestępczość ekonomiczna – m.in. przemyt towarów na dużą skalę, nielegalna produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, czy podrabianie paliw i wyłudzenia podatku VAT. Do najważniejszych zeszłorocznych sukcesów policjantów CBŚ należy tu zaliczyć zlikwidowanie dwóch kompletnych linii produkcyjnych papierosów oraz linii do produkcji tytoniu. W sumie w 2010 r. zabezpieczono blisko 70 mln sztuk papierosów i ponad 57 tys. kilogramów krajanki tytoniowej, pochodzących z przemytu i ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk, oraz ponad 140 tys. litrów spirytusu.

Funkcjonariusze CBŚ walczą także z terrorem kryminalnym, terroryzmem oraz przestępstwami z użyciem materiałów wybuchowych. W 2010 r. odnotowali 38 przypadków eksplozji spowodowanych użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych, w tym 12 przypadków noszących cechy aktów terroru kryminalnego. Ujawniono i rozbrojono pod różnymi obiektami 16 urządzeń wybuchowych i 13 atrap. W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych śmierć poniosło 6 osób, a 26 zostało rannych. Zatrzymano 144 osoby podejrzane o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi.

Policjanci CBŚ odnaleźli i zabezpieczyli 30 samodziałowych urządzeń wybuchowych oraz ponad 5 ton różnego rodzaju materiałów wybuchowych – najwięcej trotylu (5346 kg). Zabezpieczono także m.in. 212 granatów, 671 zapalników, detonatorów i spłonek oraz 59 kg czarnego prochu.

W ręce policjantów wpadło też 903 różnego rodzaju niewybuchy i niewypały oraz blisko 30 tys. sztuk. różnej amunicji, które mogły posłużyć przestępcom do odzyskiwania materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 155 sztuk broni palnej.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574