Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-07-21

Na podsłuchu ponad 6 000 osób

W 2010 r. policja i inne uprawnione służby skierowały wnioski o zarządzenie i utrwalanie rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób

Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz, w dniu wczorajszym wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, rozpatrującej informację Prokuratora Generalnego o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej.

Informacja ta jest wykonaniem znowelizowanej ustawy o prokuraturze, w której wprowadzono zasadę, zgodnie z którą Prokurator Generalny przedstawia Sejmowi i Senatowi coroczną jawną informację o liczbie wniosków i przypadków zastosowania technik operacyjnych oraz o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami.

- Wprawdzie w tym roku Prokurator Generalny miał przedstawić informację do 31 grudnia, ale uznając sprawę za bardzo ważną zdecydował, że już teraz przygotuje odpowiednie zestawienie- powiedział prokurator Marek Jamrogowicz.

Jak wynika z informacji, w 2010 r. policja i inne uprawnione służby (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Biuro Ochrony Rządu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Straż Graniczna i Żandarmeria Wojskowa) skierowały wnioski o zarządzenie i utrwalanie rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób, przy czym:

* sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną wobec 6453 osób;
* sąd odmówił zarządzenia kontroli i utrwalania rozmów lub kontroli operacyjnej wobec 52 osób;
* prokurator nie wyraził zgody na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 218 osób.

Jak wskazuje informacja Prokuratora Generalnego ( obowiązek odrębnego wskazania danych dotyczących wniosków składanych przez policję wynika z ustawy) policja wnioskowała o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 5824 osób, przy czym:

* sąd zarządził kontrolę operacyjną wobec 5594 osób;
* sąd odmówił zarządzenia kontroli operacyjnej wobec 41 osób;
* prokurator nie wyraził zgody na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 189 osób.

Senacka komisja przyjęła do wiadomości informację statystyczną o stosowaniu kontroli operacyjnej wobec obywateli przedstawioną po raz pierwszy w historii przez Prokuratora Generalnego.