Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-08-18 , ebos/fdn
Aż 60% przesłuchań dzieci w Polsce odbywa się w miejscach do tego niedostosowanych. Na jaką ochronę może więc liczyć dziecko, które bierze udział w postępowaniu?

Odpowiedzi na to i na wiele innych pytań będą szukać krajowi i zagraniczni eksperci podczas ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” 24 i 25 października, organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd m. st. Warszawy.

Dziecku, które stało się ofiarą przestępstwa, rzadko jest udzielana odpowiednia ochrona podczas postępowania sądowego. Jedynie 5% przesłuchań dzieci odbywa się w przyjaznych pokojach przesłuchań. Ponad połowa (60%) – w miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych, takich jak sala sądowa czy pokój prokuratora. Zgodnie z prawem przesłuchania małoletnich w sprawach dotyczących przemocy i wykorzystywania seksualnego mają być rejestrowane na nośnikach audio-wideo.

Tymczasem – jak pokazują badania Fundacji Dzieci Niczyje – blisko 70% takich przesłuchań nie jest nagrywanych. – Dla dziecka często oznacza to konieczność ponownego przechodzenia przez tę procedurę, co może być przeżyciem wtórnie wiktymizującym – mówi Jolanta Zmarzlik, terapeutka FDN.

Niepokojące są również fakty dotyczące opieki nad dzieckiem podczas procedur prawnych. Jedynie w 2% przypadków w sprawach prokuratorskich dziecko reprezentowane było przez profesjonalnego pełnomocnika. W sprawach sądowych takiej pomocy udzielono tylko co 10. małoletniemu.

W Polsce co roku przesłuchiwanych jest 5000 dzieci, które występują w postępowaniach karnych w charakterze świadków lub pokrzywdzonych. Czy obecny system ochrony prawnej dzieci jest wystarczający? Odpowiedzi na to i inne pytania będą szukać polscy i zagraniczni eksperci w czasie VIII Ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”. Jednym z prelegentów będzie prof. Michael Lamb, psycholog, ekspert w dziedzinie przesłuchań dzieci, który opowie o tym, w jaki sposób przesłuchiwać dziecko tak, aby zwiększyć wartość informacyjną jego zeznań.

Konferencja jest jednym z największych wydarzeń poświęconych problematyce krzywdzenia dzieci wpisanych w kalendarz Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego wydarzenia ponad 2000 profesjonalistów weźmie udział w 40 sesjach referatowych, warsztatowych oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczna konferencja skupi blisko 100 zagranicznych i krajowych ekspertów i pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie pomocy dzieciom krzywdzonym.

Konferencja odbędzie się 24 i 25 października w Sali Kongresowej PKiN. Więcej informacji oraz rejestracja profesjonalistów na www.fdn.pl.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572