Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-10-25

Raport po zabójstwie w ZK Sztum

"W działaniach funkcjonariuszy Służby Więziennej nie stwierdzono błędów, nieprawidłowości ani zaniedbań, których wystąpienie mogłoby przyczynić się w sposób bezpośredni albo pośredni do zaistnienia zdarzenia, oraz, że działania podejmowane po zaistnieniu zdarzenia były właściwe, zgodne z obowiązującymi przepisami i adekwatne do sytuacji."

W dniu wczorajszym, 24.10.2011 r. odbyło się spotkanie Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej gen. Jackiem Włodarskim, na którym minister zaakceptował ustalenia raportu w sprawie zdarzenia nadzwyczajnego zaistniałego w Zakładzie Karnym w Sztumie 9 października tego roku.

Przypomnijmy; doszło wówczas do zabójstwa jednego z więźniów. Dyrektor Zakładu Karnego wszedł do celi gdzie zaatakował więźnia nożem kuchennym. Rany zostały zadane w okolice szyi, prawej pachy i w klatkę piersiową. Więzień zmarł z wykrwawienia. Zwłoki ofiary odkrył po powrocie do celi drugi więzień.

W raporcie czytamy, że "aktualna pozostaje ocena że w działaniach funkcjonariuszy Służby Więziennej nie stwierdzono błędów, nieprawidłowości ani zaniedbań, których wystąpienie mogłoby przyczynić się w sposób bezpośredni albo pośredni do zaistnienia zdarzenia, oraz, że działania podejmowane po zaistnieniu zdarzenia były właściwe, zgodne z obowiązującymi przepisami i adekwatne do sytuacji."

Przyjęto, że jednym z czynników determinującym zachowanie dyrektora zakładu karnego mogło być wieloletnie obciążenie pracą w warunkach chronicznego stresu, wynikającego z zajmowanych stanowisk i charakteru wykonywanych obowiązków.

"Środowisko służby i pracy w Służbie Więziennej posiada swoistą specyfikę, wpływającą na poziom stresu, a tym samym kondycję psychofizyczną populacji więzienników. Mając świadomość zagrożeń wynikających z charakteru służby, potrzeby niesienia pomocy i wdrażania profilaktycznych oddziaływań służących zdrowiu Służba Więzienna, jako pierwsza wśród służb mundurowych, stworzyła swoim funkcjonariuszom i pracownikom możliwość skorzystania z własnej (resortowej) służby medycyny pracy. Jednakże zaistniałe w Zakładzie Karnym w Sztumie zdarzenie nadzwyczajne bezwzględnie wskazuje na potrzebę podjęcia nowych inicjatyw i rozszerzenie dotychczas prowadzonych działań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego."

I tak, funkcjonariusze, pełniący służbę w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi i posiadający co najmniej 15 lat służby(ok. 4,5 tys. funkcjonariuszy) objęci zostaną obligatoryjnymi warsztatami profilaktyki stresu, treningiem zastępowania agresji objęci zostaną między innymi wszyscy dyrektorzy aresztów śledczych i zakładów karnych (ok. 200 osób) , a także zmianie ulegnie także sposób realizowanych w Służbie Więziennej obozów kondycyjnych.

Program ich uwzględniać będzie warsztaty doskonalenia umiejętności psychospołecznych, zajęcia sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne zmierzające w efekcie do zapobiegania powstawania i szerzenia się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem służby, rozszerzony również zostanie dostęp do oferty resortowej służby medycyny pracy poprzez możliwość wyboru, na wniosek funkcjonariusza, zarówno placówki, jak i osoby udzielającej świadczeń.