Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-10-26

Pomoc dzieciom-ofiarom przestępstw

Należy zmniejszyć obszar cierpienia dzieci. 50 % z pośród wszystkich krzywdzonych dzieci, jest krzywdzonych z powodu niewiedzy rodziców i opiekunów, to jest tzw. krzywdzenie niezamierzone. To pole do aktywnego działania dla organizacji. - zaapelowała w swoim wystąpieniu rozpoczynającym Konferencję poświęconą pomocy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, Prezes Fundacji Dzieci Niczyje, dr Irena Kornatowska.

VIII Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”, która odbyła się 24 i 25 października 2011 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zgromadziła szerokie grono ekspertów z kraju i zagranicy. Udział wziął w niej także Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i Minister Zdrowia Krystyna Kopacz.

Konferencję zorganizowała Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Miastem Stołecznym Warszawa.

Patronem medialnym Konferencji był dziennik EBOS.PL

Rozpoczynając Konferencję, Prezes Fundacji Dzieci Niczyje dr Irena Kornatowska, zaapelowała o to aby “...zmniejszyć obszar cierpienia dzieci. 50 % z pośród wszystkich krzywdzonych dzieci, jest krzywdzonych z powodu niewiedzy rodziców i opiekunów, to jest tzw. krzywdzenie niezamierzone. To pole do aktywnego działania dla organizacji”.

Wzorem lat ubiegłych konferencja poświęcona została pomocy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochronie praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych. Krajowi i zagraniczni eksperci przedstawili uczestnikom modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia najmłodszych. Zaprezentowane zostały projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom – ofiarom przestępstw i ich rodzinom. Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział m.in. w sesjach plenarnych, wykładach, panelach dyskusyjnych, sesjach referatowych i warsztatach.

Konferencja została wpisana w plan polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Temat spotkania całkowicie wpisuje się w jeden z priorytetów naszego unijnego przewodnictwa w zakresie wymiaru sprawiedliwości, jakim jest „Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej” (w tym ochrona praw ofiar w sprawach karnych, poprzez wymianę dobrych praktyk i edukację profesjonalistów).

- We wrześniu udało się nam zakończyć polityczne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej w odniesieniu do projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych. To instrument nakierowany głównie na pomoc ofiarom przemocy domowej – przypomniał w trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W 2010 r. w Polsce zgłoszono ponad 134 tys. przypadków przemocy domowej. Dzięki nakazowi ochrony osoby pokrzywdzone będą mogły wyjechać również do innego państwa Unii Europejskiej bez obawy, że sprawca pojedzie za nimi i korzystając z różnic w systemach prawnych będzie je dalej prześladował. Europejski Nakaz Ochrony będzie wydawany na wniosek ofiary i przekazywany bezpośrednio między właściwymi organami państw członkowskich. Dyrektywa w szczególności umożliwiać będzie przekazywanie takich środków jak zakaz zbliżania się, czy w radykalnych przypadkach nakaz opuszczenia mieszkania.

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że 2010 r. 3592 małoletnich było pokrzywdzonymi w różnego rodzaju sprawach karnych z czego ponad 3000 w sprawach znęcania się nad rodziną w których orzekały polskie sądy (art. 207§1 kodeksu karnego). W pierwszym półroczu 2011 r. dzieci były pokrzywdzonymi w 2769 sprawach w których orzekały sądy, z których 1916 dzieci było ofiarami znęcania się.

- Dla usprawnienia postępowań o przestępstwa na szkodę małoletnich w 2010 r. zwróciłem się do prezesów sądów o rozpoznawanie spraw karnych o przestępstwa na szkodę osób małoletnich jako priorytetowych, co oznacza rozpoznawanie ich w pierwszej kolejności – powiedział Minister Sprawiedliwości. - Na aktach spraw, w których dziecko występuje jako ofiara przestępstwa od roku sekretariaty sądów umieszczają wyrazy „pokrzywdzony małoletni”. Mam nadzieję, że dodatkowe oznakowanie akt przypomina sędziom o obowiązku szczególnego traktowania spraw z udziałem dzieci, zgodnie ze standardami międzynarodowymi - dodał.

W trakcie konferencji wręczono kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań. Są to certyfikaty od numeru 47 do 54.

Co roku dochodzi do 5 – 6 tysięcy przesłuchań małoletnich świadków. W Polsce istnieje już ponad 300 pokoi przesłuchań dzieci prowadzonych przez komendy i komisariaty policji, sądy, samorządy i organizacje pozarządowe.

Pokoje te powstawały w ciągu kilku ostatnich lat, lecz ich poziom jest jeszcze zróżnicowany. Część z nich znajduje się w odosobnionych miejscach, wyposażona jest w meble dostosowane do dzieci w różnym wieku i zabawki, pomalowane są w spokojne pastelowe kolory. Nie mają jednak sprzętu umożliwiającego dokonanie nagrania audio-wideo z przesłuchania. Inne mają sprzęt nagrywający nie odpowiadający sprzętowi umożliwiającemu odtworzenia nagrania z przesłuchania na sali sądowej.

Dlatego Fundacja Dzieci Niczyje i Ministerstwo Sprawiedliwości opracowały standardy jakie winny spełniać miejsca przyjazne dziecku służące jego przesłuchaniu. Miejsca te po obejrzeniu ich przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.

Certyfikaty otrzymało kolejnych osiem podmiotów z ponad 300 prowadzących przyjazne pokoje.