Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-11-07

Korupcja w policji

3 listopada burmistrz Nowego Jorku Michael R. Bloomberg został wezwany do powołania niezależnej komisji badającej przypadki korupcji w szeregach tamtejszej policji.

Wszystko zaczęło się od kilku, jak zaznacza prasa, niepowiązanych ze sobą przypadków korupcji w strukturach największego w kraju nowojorskiego departamentu policji (New York Police Department - NYPD).

Gazeta "Huffington Post" podała, że wskazaniem do działań było anonimowe doniesienie na temat jednego ze skorumpowanych policjantów, który za łapówki miał anulować nałożone mandaty. Następujące po tym wewnętrzne dochodzenie doprowadziło do aresztowania 16 funkcjonariuszy.

Komendant Policji Raymond Kelly przyznał, że śledztwo prowadzono w 300 sprawach, a cytowany przez "Washington Post" prokurator Robert Johnson dodał, że na nielegalnym anulowaniu mandatów Nowy Jork traci rocznie około 2 milionów dolarów.

Gazety zwracają uwagę na jeszcze jedną sprawę - większość z aresztowanych policjantów należy do najpotężniejszego związku zawodowego policjantów "Patrolmen's Benevolent Association", zrzeszającego 23 tysiące członków. Jego szefowie przyznali, że praktyka anulowania mandatów dla członków rodzin i przyjaciół była nie tylko powszechnie akceptowana, ale też chroniona przez oficerów na najwyższych szczeblach Departamentu, a udowodnią to kiedy sprawa ucichnie - zaznacza lider związku Patrick Lynch.

Żądanie powołania niezależnej komisji przypomina sprawę Franka Serpico i Davida Durka, którzy cztery dekady temu przełamali zmowę milczenia w NYPD. Ich zeznania pozwoliły na wniesienie aktu oskarżenia przeciwko wielu skorumpowanym oficerom. W 1970 roku, po serii artykułów opublikowanych w "New York Times", ujawniających szereg nadużyć w Nowojorskim Departamencie Policji została powołana składająca się z 5 członków tzw. Komisja Knappa (od nazwiska jej przewodniczącego Whitmana Knappa).

15 sierpnia 1972 roku Komisja przestawiła raport wstępny, a 27 grudnia - raport końcowy, w którym potwierdziła znalezienie dowodów na korupcję w Nowojorskim Departamencie Policji. Dokument ten zawierał także generalne wytyczne mogące minimalizować ryzyko korupcji:

- przełożeni są odpowiedzialni za działania podwładnych;
- przełożeni powinni przedkładać okresowe raporty dotyczące obszarów podatnych na korupcję;
- należy powołać oficerów wydziałów spraw wewnętrznych we wszystkich jednostkach terenowych;
- jednostki terenowe powinny posiadać informatorów pod przykryciem;
- konieczna jest zmiana w procesie rekrutacji i standardach stosowanych wobec jak i przez policjantów.

Publiczne przesłuchania pod przewodnictwem Knappa zapoczątkowały zmianę nastawienia do tego typu sytuacji, a w wymiarze systemowym wprowadziły znaczące rozwiązania. Frank Serpico - człowiek, od którego wzięła początek systemowa walka z korupcją w policji, bazując na własnych doświadczeniach, prowadzi sporadyczne wykłady na uniwersytetach i akademiach policyjnych.