Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2011-12-05 ,
Osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Czasy, gdy leki z nielegalnego obrotu kupowano przeważnie na rynkach i bazarach, odchodzą w przeszłość. Dzisiaj coraz częściej oferowane są do sprzedaży przede wszystkim przez Internet. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne. Skuszeni niższą ceną, nabywamy wątpliwej jakości medykamenty, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu a nawet życiu.

Osoby, które nielegalnie handlują produktami leczniczymi są w ciągłym zainteresowaniu policjantów pionu do walki z przestępczością gospodarczą. W ciągu pierwszego półrocza 2011 r. wszczęli oni 231 postępowań w tej sprawie.

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 231 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi. W ubiegłych latach było takich spraw około 350 rocznie.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Na rynku pojawiają się podrabiane leki, które przemycane są przede wszystkim z krajów azjatyckich. Z Azji trafiają do Polski także inne produkty lecznicze, w tym preparaty ziołowe lub suplementy diety zawierające substancje niedopuszczone do obrotu handlowego na terenie RP. Z obserwacji oraz analizy spraw wynika, że Polska jest raczej krajem docelowym niż kanałem tranzytowym dla dystrybucji sfałszowanych leków. Leki pochodzące z innych państw, wwożone są do naszego kraju przez turystów oraz przesyłane są w paczkach pocztowych i kurierskich. Są to główne źródła pozyskiwania leków podrobionych i niedopuszczonych do obrotu handlowego na terenie Polski.

Aktualnie największe zagrożenie stwarzają podrabiane leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. W takich przypadkach podrabiany jest nie tylko znak towarowy leku ale również jego skład chemiczny. Sfałszowane leki występują głównie w obrocie poza aptecznym. Ponadto coraz większym problemem staje się również nielegalny obrót lekami stosowanymi przy leczeniu otyłości oraz lekami o możliwym działaniu poronnym.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Do głównych ośrodków, w których handluje się sfałszowanymi produktami leczniczymi i produktami niedozwolonymi należą: placówki handlowe typu sex – shop, bazary, targowiska, gabinety specjalistyczne (gabinety medycyny orientalnej, masażu), sklepy z odżywkami dla sportowców, siłownie, kluby fitness. Coraz częściej stróże prawa monitorują także strony internetowe, gdzie według ich ustaleń działa znaczna część osób oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia września tego roku policjanci zabezpieczyli ponad 8.700 produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 kilogramy hormonów i sterydów, ponad 660 sztuk leków odchudzających. Był to efekt międzynarodowej akcji OPERATION PANGEA IV skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe. Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole placówek oferujących farmaceutyki.

Efektem przeprowadzonych działań było wszczęcie 16 postępowań z art. 124, 127 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, art. 286 kk par.1 , art. 152 par. 2 kk, art. 128 Ustawy o ochronie przyrody, art. 98 ust. 1i 2 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Rok wcześniej, na początku października, w ramach akcji PANGEA III policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2.400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych.

Od początku 2011 r. przejęto blisko 65 tysięcy opakowań, blisterów, tabletek, kapsułek, saszetek, butelek i ampułek oraz 70 kg substancji sproszkowanej ( prawie 9.500 leków na potencję i ponad 54.000 sztuk suplementów diety).
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574