Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2012-05-18

Dzieci nie wiedzą, gdzie dzwonić po pomoc

Tylko co 10. polski nastolatek zna numer bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży*. Wiedza na temat pomocy telefonicznej dla dzieci w trudnych sytuacjach życiowych jest w Polsce znacznie mniejsza niż w innych krajach UE mimo, że ogólnopolskie telefony zaufania dla dzieci działają i stale rozwijają swoją ofertę.

Numer bezpłatnego telefonu zaufania dla najmłodszych powinno znać każde dziecko, a informacje o ofercie pomocy telefonicznej powinny być dostępne w każdej szkole i placówce opiekuńczej. Znajomość tych numerów jest szczególnie ważna podczas zbliżających się wakacji.

Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci, obchodzony 17 maja, był okazją do promowania telefonów zaufania, pod którymi młodzież i dzieci uzyskają pomoc i wsparcie. W Polsce obchody DTZD organizowała Fundacja Dzieci Niczyje prowadząca ogólnopolski, bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

W Polsce działa wiele telefonów pomocowych dla dzieci; jednak tylko nieliczne mają zasięg ogólnokrajowy i są bezpłatne. Aż 80% Polaków uważa, że są one potrzebne i rekomendowałaby je dzieciom*.

­– Poinformowanie najmłodszych o telefonach zaufania jest głównym celem DTZD. Dzieci czasem boją się lub wstydzą opowiedzieć o swoich problemach najbliższym. W takich sytuacjach mogą anonimowo porozmawiać z konsultantem. Jego rolą jest nie tylko wsparcie i poprawa samopoczucia dzwoniącego, ale także zapewnienie mu bezpieczeństwa. Najmłodsi dzwonią pod numer telefonu zaufania, kiedy czują, że ich problemy są zbyt trudne, żeby sami dali sobie z nimi radę – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

­– Podczas wakacji, kiedy dziecko zmienia środowisko, a jego kontakt z najbliższymi jest ograniczony, znajomość numeru infolinii pomocowej może okazać się niezbędna – dodaje Sajkowska.

Konferencja z okazji Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci odbyła się 17 maja w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Batorego 5. Podczas konferencji została zaprezentowana oferta i praktyka funkcjonowania ogólnopolskich bezpłatnych linii pomocowych dla dzieci.