Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2012-09-04

Badania nad karą dożywotniego pozbawienia wolności

W zakładach karnych przebywa aktualnie 331 skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności, w tej liczbie 11 kobiet. Jest to statystycznie niewielka populacja, jednak ze względu na bezterminowość kary, wymagająca specyficznych oddziaływań i programów.

W lipcu br. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Katedrą Kryminologii i Polityki Kryminalnej w Instytucie Polityki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, którą reprezentuje prof. dr hab. Andrzej Rzepliński a Centralnym Zarządem Służby Więziennej reprezentowanym przez gen. Jacka Włodarskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Porozumienie dotyczy współpracy naukowo-badawczej nad karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Dla współczesnego więziennictwa bardzo istotna jest współpraca ze środowiskiem naukowym właśnie w takiej formule. Zmieniająca się rzeczywistość społeczno-ekonomiczna powoduje, że zmiany te mają swoje odbicie w środowisku więziennym. Takim właśnie obszarem, choć jednym z wielu, do podjęcia wspólnych badań jest wykonanie kary dożywotniego pozbawienia wolności, a w następstwie rzetelnej analizy przygotowanie adekwatnych metod oddziaływania wobec tej bardzo specyficznej, choć nielicznej grupy.

W zakładach karnych przebywa aktualnie 331 skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności, w tej liczbie 11 kobiet. Jest to statystycznie niewielka populacja, jednak ze względu na bezterminowość kary, wymagająca specyficznych oddziaływań i programów, w tym również dla części z nich, przygotowujących do wyjścia na wolność.

Obecnie tylko jedna osoba skazana na dożywocie odbywa karę w zakładzie typu półotwartego, jednak należy liczyć się z tym, że część skazanych na dożywocie będzie miało taką możliwość w przyszłości wraz z możliwością korzystania z przepustek i widzeń poza terenem, a w końcu po spełnieniu przesłanek formalnych, również pojawi się szansa na warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie implikacje rodzi taka perspektywa dla skazanych, dla rodzin i bliskich ofiar, dla rodzin sprawców, środowiska lokalnego i społeczeństwa w ogóle, które w większości uważa, że kara dożywotniego pozbawienia wolności to całkowita eliminacja przestępców, że spełnia ona rolę zabezpieczającą obywateli przed zagrażającą mu jednostką na zawsze.

Do tej dyskusji i podjęcia odpowiednich działań więziennictwo musi być przygotowane. Temu celowi służy realizowany wspólnie projekt.