Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2012-11-05

Zmiany w procedurach dotyczących badań osób zatrzymanych

Brak zgody osoby zatrzymanej na udzielenie jej pierwszej pomocy lub przeprowadzenie badania lekarskiego nie stanowi przeszkody w umieszczeniu tej osoby w pomieszczeniu przeznaczonym dla osób zatrzymanych.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie badań lekarskich osób zatrzymanych przez Policję (Dz.U. z 5 października 2012 r. poz. 1102). Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości umieszczania w policyjnych pomieszczeniach osób odmawiających zgody na przeprowadzenie badania lekarskiego lub uniemożliwiających jego przeprowadzenie w przypadkach, gdy w myśl przepisów jest ono niezbędne.

Nowe rozporządzenie reguluje tę sytuację precyzyjnie stanowiąc, że brak zgody osoby zatrzymanej na udzielenie jej pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, na przeprowadzenie badania lekarskiego lub wykonanie medycznych czynności ratunkowych nie stanowi przeszkody w umieszczeniu tej osoby w pomieszczeniu przeznaczonym dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoju przejściowym, tymczasowym pomieszczeniu przejściowym, policyjnej izbie dziecka, areszcie śledczym, zakładzie karnym, schronisku dla nieletnich lub zakładzie poprawczym.

Pozostałe zmiany dotyczą przewożenia osoby zatrzymanej, które w określonych okolicznościach musi nastąpić środkami transportu sanitarnego, ale w asyście policjanta, jeżeli wynika to z decyzji osoby kierującej akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych.

Kolejna zmiana to dopuszczenie możliwości udzielania pierwszej pomocy przez ratownika i ratownika medycznego. Samo badanie lekarskie osoby zatrzymanej będzie mógł przeprowadzić, tak jak dotychczas, tylko lekarz najbliższego podmiotu leczniczego.