Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2012-11-22

Stop przemocy wobec dzieci

Stosowanie przemocy wobec dzieci jest najstraszniejszym z przestępstw, jakie może popełnić dorosły, jednak nie mniej przerażający jest też fakt, że - jak wykazują badania - wielu dorosłych znajduje szeroki wachlarz powodów usprawiedliwiających swoją bierność, czy niechęć do podejmowania działań bezpośrednich, kiedy w otoczeniu dzieje się krzywda dziecku. Obojętność społeczeństwa, a w konsekwencji przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec młodych ludzi jest niedopuszczalna

20 listopada, dokładnie w przeddzień rocznicy ustanowienia powszechnego Dnia Praw Dziecka, oraz w przypadającym na 19 listopada Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci odbyła się konferencja prasowa dotycząca startu kampanii społecznej „Nie ma dzieci – są ludzie”, która ma na celu przypomnieć dorosłym, że dzieci są ludźmi i posiadają niezbywalne prawo do szacunku i godnego traktowania. Inicjatorem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Kampania „Nie ma dzieci, są ludzie”, która jest podsumowaniem wszystkich działań zorganizowanych w Roku Janusza Korczaka, trwa od 20 listopada do końca bieżącego roku. W ramach jej działań, w mediach ogólnopolskich jak i regionalnych emitowane będą spoty promujące akcję. W całej Polsce zawisły także plakaty, autorstwa Piotra Zielińskiego jednego z 20 finalistów konkursu ogłoszonego przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.

Podczas konferencji Marek Michalak zaprezentował także najnowsze wyniki badań dotyczących postaw społecznych wobec bicia dzieci. W świetle uzyskanych wyników, poziom społecznej akceptacji dla bicia dzieci należy ocenić jako nadal wysoki. W społeczeństwie polskim nadal zdecydowana większość osób aprobuje stosowanie tzw. „klapsów”- aż 68%; 72% badanych wyraziło gotowość do zareagowania jeśli podejrzewaliby występowanie przemocy wobec dziecka. Jednakże w dużym stopniu byłyby to działania wyjaśniające; widoczna jest także niechęć do podejmowania działań bezpośrednich:

- Stosowanie przemocy wobec dzieci jest najstraszniejszym z przestępstw, jakie może popełnić dorosły, jednak nie mniej przerażający jest też fakt, że - jak wykazują badania - wielu dorosłych znajduje szeroki wachlarz powodów usprawiedliwiających swoją bierność, czy niechęć do podejmowania działań bezpośrednich, kiedy w otoczeniu dzieje się krzywda dziecku. Obojętność społeczeństwa, a w konsekwencji przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec młodych ludzi jest – moim zdaniem – niedopuszczalna i mam nadzieję, że zorganizowana kampania uczuli dorosłych także i na ten problem.

Rok 2012 z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka. Całość przewidziana została jako wielki program edukacyjny skierowany do dorosłych jak i dzieci. W ramach obchodów zarówno w całej Polsce jak i zagranicą organizowane są przeróżne wydarzenia inspirowane działalnością tego wybitnego lekarza, pisarza i pedagoga na rzecz podmiotowości dziecka i jego praw.