Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2013-02-25 , ebos/fdn
Od 5 lat Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości prowadzi proces certyfikowania Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje już 65 certyfikowanych obiektów.

Strach, niepewność, poczucie winy i brak zrozumienia sytuacji to najczęstsze emocje, jakie towarzyszą dzieciom i młodzieży występującym w roli świadków w sprawach karnych. Składanie zeznań na sali sądowej może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem, szczególnie dla dzieci, które stały się ofiarami przemocy czy wykorzystywania seksualnego. Fundacja Dzieci Niczyje aktywnie działa na rzecz ochrony praw dzieci – ofiar przemocy m.in. dbając o to, by były one przesłuchiwane w warunkach jak najmniej stresujących, z zachowaniem wszelkich zasad przyjaznych przesłuchań.

- Przy okazji Dnia Ofiar Przestępstw chcemy głośno mówić o problemie przesłuchań dzieci – świadków i dzieci – ofiar przestępstw – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – Dzięki certyfikowaniu Przyjaznych Pokoi Przesłuchań mamy gwarancję, że przesłuchiwane w nich dzieci są otoczone troską i opieką, potrzebną im w tych ciężkich momentach, a cała procedura jest prowadzona tak, by nie stała się dla dziecka kolejną traumą.

Przyjazne Pokoje Przesłuchań dostosowane są do potrzeb dzieci w każdym wieku. Utrzymane są w stonowanej kolorystyce i wyposażone w materiały pomocne w trakcie przesłuchania. Przyjazne warunki oznaczają jednak nie tylko pomieszczenie, w którym składane są zeznania, ale także to, że sama rozmowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów w obecności psychologa. Dzięki zainstalowaniu kamer i systemu nagrywającego nie ma konieczności wielokrotnych przesłuchań. Gwarantuje to przesłuchiwanym większy komfort składania zeznań i poczucie bezpieczeństwa. Procedura pozwala na zebranie wartościowego materiału dowodowego bez konieczności pojawiania się dzieci na salach sądowych.

Co roku w całym kraju prowadzonych jest ok. 5000 przesłuchań dzieci do 15. roku życia w sprawach dotyczących przemocy i wykorzystywania seksualnego. Takie przesłuchania prowadzone są w szczególnym trybie chroniącym dzieci zgodnie z artykułem 185 a i b KPK.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572