Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2013-08-20

Uczelnie mogą przez 10 lat ścigać studentów zalegających z czesnym

Uczelnia ma dziesięć lat na dochodzenie od byłego studenta zapłaty czesnego - orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku. Sąd uchylił wyrok I instancji, bo nie zgodził się z tym, że niezapłacone czesne przedawnia się już po dwóch latach.

Wyrok dotyczy byłej studentki stacjonarnych studiów magisterskich. Przed rozpoczęciem nauki studentka zawarła z prywatną uczelnią umowę, w której zgodziła się płacić czesne w ratach. Gdy dziewczyna zalegała z czesnym, dziekan wydziału skreślił ją z listy studentów, a następnie uczelnia sprzedała swoją wierzytelność spółce zajmującej się odzyskiwaniem wierzytelności. Spółka pozwała byłą studentkę do sądu.

Początkowo Sąd Rejonowy w Słupsku oddalił powództwo, bo stwierdził, że minęły już dwa lata i roszczenie się przedawniło. Sąd uznał, że do umów o świadczenie usług edukacyjnych należy stosować przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, a dla takich umów termin przedawnienia wynosi dwa lata.

Wyrok ten uchylił Sąd Okręgowy w Słupsku. Orzekł, że czesne przedawni się dopiero po dziesięciu latach.

Sąd Okręgowy stwierdził, że umowa zawierana z niepubliczną uczelnią jest nowym rodzajem umowy, uregulowanym w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Dlatego nie należy do niej stosować przepisów dotyczących umowy zlecenia, a w szczególności dwuletniego terminu przedawnienia.

Zdaniem sądu niezapłacone czesne nie przedawnia się również po trzech latach - tak, jak wszystkie roszczenia o świadczenia okresowe oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sąd przypomniał, że prowadząc działalność dydaktyczną, naukową, badawczą, doświadczalną, artystyczną czy sportową uczelnia nie wykonuje działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

To oznacza - zdaniem słupskiego sądu - że "roszczenie uczelni o świadczenia z tytułu umowy o warunkach odpłatności za studia przedawniają się z upływem dziesięcioletniego okresu przedawnienia" (sygn. IV Ca 328/13).

Wyrok jest nieprawomocny.