Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2013-12-02

Mediacja szansą Temidy

W tym półroczu do sądów w całej Polsce wpłynęło milion spraw więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Cały rok 2013 może się okazać rekordowy pod tym względem. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że w sumie do sądów może trafić nawet 16 milionów spraw. Mediacje mogą dopomóc w odciążeniu Temidy, gdyż są formą polubownego rozwiązywania sporów z udziałem mediatora.

Z inicjatywy organizacji zrzeszających mediatorów w najbliższy czwartek, 5 grudnia 2013 r. odbędzie się spotkanie pt. „Okrągły stół organizacji mediatorów".

W tym półroczu do sądów w całej Polsce wpłynęło milion spraw więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Cały rok 2013 może się okazać rekordowy pod tym względem. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że w sumie do sądów może trafić nawet 16 milionów spraw. Mediacje mogą dopomóc w odciążeniu Temidy, gdyż są formą polubownego rozwiązywania sporów z udziałem mediatora. Sprawy do mediacji może kierować, sąd, prokuratura lub policja.

Do mediatora mogą również zgłosić się same strony przed złożeniem pozwu. Postępowanie mediacyjne trwa z reguły nie dłużej niż miesiąc, potem ugoda jest zatwierdzana przez sąd. O mediacji w kręgach wymiaru sprawiedliwości mówi się dużo, ale spraw które trafiają do polubownego rozwiązania z udziałem bezstronnej osoby, jest wciąż niewiele.

Dlatego przedstawiciele środowiska mediatorów organizują „Okrągły Stół Organizacji Mediatorów”, który ma umocnić współpracę organizacji dla budowania zaufania do mediacji oraz wiarygodności mediatorów, jak również gwarancji dla sądu należytego wykonywania zadań przez mediatorów. Do dyskusji zostały zaproszone największe liczące się organizacje zrzeszające mediatorów. Będzie to cykl spotkań, wnioski z nich organizatorzy przekażą przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości szczególnie zainteresowanego propagowaniem mediacji w Polsce.

Jak czytamy w liście przesłanym do ośrodków mediacyjnych „Z zachowaniem własnej niezależności i autonomii, porozmawiajmy o celach, kierunkach, oczekiwaniach, możliwościach współpracy oraz wszelkich innych ważnych kwestiach dotyczących kondycji mediacji i mediatorów."

Podczas planowanego Okrągłego Stołu dokonana zostanie m.in. ocena obecnego stanu mediacji w Polsce. Uczestnicy spróbują udzielić odpowiedzi na pytanie co łączy środowisko mediatorów, a co dzieli, porozmawiają o standardach i normach. Celem dialogu będzie określenie obszarów możliwej współpracy dla dobra mediacji w Polsce. Poruszony również zostanie temat: w jaki sposób upowszechnić idee zaufania do mediacji i wiarygodności mediatorów. Nie zabraknie debaty na temat relacji organizacji mediatorów i sądów, budowania wiarygodności mediatorów i gwarancji prawidłowego działania.

Przedsięwzięcie to zostanie poprzedzone spotkaniem mediatorów z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.