Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2014-06-09

Chrońmy dzieci

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w turystyce i jego zwalczanie stanie się łatwiejsze. Powstanie specjalna strona internetowa, za pomocą której będzie można informować Policję o tym zjawisku.
17 czerwca br. porozumienie w tej sprawie podpiszą komendant główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dzieci Niczyje, która jest przedstawicielem międzynarodowej organizacji ECPAT w Polsce.

Wypełnij formularz

Stronę internetową, zgodną ze standardami stosowanymi przez wszystkich europejskich partnerów ECPAT, przygotuje Fundacja Dzieci Niczyje. Znajdzie się tam opracowany w językach polskim i angielskim formularz zgłoszeniowy, przy użyciu którego internauci będą mogli przekazywać Policji, także anonimowo, informacje o swoich podejrzeniach, o sprawcach i o ofiarach.

Formularz po wypełnieniu przesyłany będzie do skrzynki e‑mailowej wydziału kryminalnego właściwej komendy wojewódzkiej Policji lub komendy stołecznej, z jednoczesnym powiadomieniem Biura Służby Kryminalnej KGP. Informacje będą weryfikowane przez policjantów operacyjnie. Na stronie internetowej KGP, komend wojewódzkich i szkół Policji umieszczony zostanie link kierujący na stronę utworzoną przez Fundację.

Europejska Sieć Powiadamiania

Do realizacji programu zaangażowały się przedstawicielstwa ECPAT z Francji, Luxemburga, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii, Holandii, Austrii, Rumunii, Czech i Belgii, które wspólnie tworzą europejską sieć powiadamiania o tej kategorii przestępstw, popełnianych przy wykorzystaniu Internetu. Do udziału w akcji przyłączyły się również Europol i Interpol.

Głównym organizatorem projektu w Polsce jest Fundacja Dzieci Niczyje, ze strony Komendy Głównej Policji zaangażowane są Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP.

Współpraca Policji z Fundacją jest jedną z form działania platformy European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats EMPACT, w ramach której kraje członkowskie Unii Europejskiej i państwa trzecie realizują przyjęte przez Radę UE priorytety dotyczące zwalczania międzynarodowej zorganizowanej przestępczości, w tym handlu ludźmi i cyberprzestępczości.

Policja chroni dzieci

Inicjatywa ta jest kolejną dotyczącą przeciwdziałania seksualnemu wykorzystywaniu dzieci, w której uczestniczy Policja. W październiku 2012 r. komendant główny patronował podpisaniu przez Hotelową Grupę Orbis „Kodeksu postępowania”, którego celem jest ochrona dzieci przed seksualnym wykorzystaniem. Kodeks powstał z inicjatywy ECPAT w 1998 r. Na całym świecie podpisało go już tysiące firm z 44 krajów. Jeszcze wcześniej, bo w 2006 r., komendant główny powołał w KGP Centralny Zespół dw. z Handlem Ludźmi, Pedofilią i Pornografią Dziecięcą. Takie zespoły powstały również w komendach wojewódzkich i komendzie stołecznej.

Wspólnym przedsięwzięciem Policji i ECPAT jest także kampania „Nie odwracaj wzroku – bądź świadomy i reaguj na wykorzystywanie seksualne dzieci w turystyce!”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, Silicon Valley Foundation i firmy SABRE.