Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2014-10-15

Więźniowie na rzecz środowiska

Jak co roku Służba Więzienna włączyła się do międzynarodowej kampanii ekologicznej „Sprzątanie Świata – Polska 2014”, której finał przypadał tradycyjnie w trzeci weekend września 2014 roku.

W dniach 19 – 21 września 2014 r. pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!” skazani pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej wyszli poza mury więzień, aby uporządkować i oczyścić otoczenie. Kilkadziesiąt metrów sześciennych odpadów, czyste ulice, parkingi, chodniki, tereny wokół szpitali, budynki użyteczności publicznej, cmentarze, hektary lasów, koryta rzek i dróg krajowych to efekt weekendowych starań blisko 4 tysięcy skazanych. A ci, którzy pozostali w jednostkach, porządkowali najbliższe otoczenie, cele, oddziały mieszkalne, rejon wewnątrz jednostek, i choć to praca, którą wykonują na co dzień, mieli świadomość uczestnictwa w wydarzeniu o charakterze globalnym.

Cele towarzyszące tegorocznej akcji, to: propagowanie nieśmiecenia, selektywna zbiórka, budowanie przekonania o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie i promocja turystyki odpowiedzialnej.

Służba Więzienna stara się kształtować u więźniów postawy proekologiczne nie tylko przez te kilka dni w roku, lecz przez cały czas odbywania kary. Segregacja odpadów, odkładanie zużytych baterii do odpowiednich pojemników, zbieranie nakrętek plastikowych, oszczędzanie wody i energii elektrycznej stało się dla wielu skazanych już normą, a dzięki wysiłkom wielu osób, funkcjonariuszy i instytucji współpracujących, ma szansę stać się dobrym nawykiem.

Każda kolejna akcja „Sprzątanie świata” pokazuje, że samorządy lokalne i instytucje pozarządowe zawsze mogą liczyć na wsparcie Służby Więziennej, że zakłady karne i areszty śledcze są integralną częścią lokalnych społeczności. Dotychczasowe działania potwierdzają, że polskie więziennictwo jest zawsze gotowe wspomóc samorządy i instytucje, aby wspólnie dbać o czystość terenów miejskich i leśnych.