Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2015-06-03

Brak możliwości zaskarżenia matury przed Trybunałem Konstytucyjnym

Dziś, 3 czerwca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny zajmie się ciekawym problemem — czy możliwe jest zaskarżenie matury do sądu, a ściśle: czy brak możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję o unieważnieniu egzaminu maturalnego jest zgodne z konstytucją? (SK 29/13)

W dużym skrócie: rzecz działa się kilka lat temu, pewnego majowego przedpołudnia. Maturzyści zdawali maturę, wszystko szło im dobrze, nikt nikogo nie złapał na ściąganiu, komisje były zadowolone. Arkusze maturalne trafiły do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie podczas ich oceniania zwrócono uwagę na uderzające podobieństwo „zapisów występujących w niektórych pracach osób zdających w tej samej szkole”. Po analizie prac maturalnych „stwierdzono, że część maturzystów rozwiązywała zadania egzaminacyjne niesamodzielnie” — zatem egzamin maturalny został unieważniony w odniesieniu do całej grupy egzaminowanych uczniów.

Maturzyści wnieśli odwołanie od decyzji do Ministra Edukacji Narodowej, jednak MEN skargi nie rozpatrzył; skarżący skorzystali zatem z uprawnienia do złożenia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność organu, jednak bezskutecznie w obu instancjach (WSA i NSA) — albowiem „ocena procedury unieważnienia egzaminu maturalnego pozostaje poza kontrolą sądu administracyjnego”. Jak podaje komunikat przed rozprawą skarżący podnieśli m.in. to, że zamknięcie drogi do zaskarżenia decyzji o unieważnieniu matury pozbawia ich możliwości wyeliminowania ewentualnej pomyłki organu, co wyklucza ich z możliwości ubiegania się o miejsce na studiach wyższych — godząc przez to w konstytucyjne prawo do nauki (art. 70 ust. 1 Konstytucji RP) oraz zasadę dwuinstancyjności postępowania (art. 78 Konstytucji RP), a także zasadę ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 Konstytucji RP).

Osobiście nie mam wątpliwości, że sama gwarancja dwuinstancyjności postępowania — możliwość odwołania się od każdego rozstrzygnięcia — powinna wystarczyć Trybunałowi dla uwzględnienia skargi. Przecież nie tak dawno TK ocenił przepisy kodeksu postępowania karnego o braku możliwości zaskarżenia kosztów przyznanych w drugiej instancji (wyrok TK z 24 lutego 2015 r., K 34/12)… ale co ciekawe kilka dni wcześniej ten sam Trybunał uznał za zgodne z konstytucją przepisy prawa o notariacie, które nie przewidują możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu okręgowego wydanego na skutek zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej (wyrok TK z 13 stycznia 2015 r., SK 34/12)… Ale przecież w wyroku z 8 kwietnia 2014 r. stwierdzono, że przepis nakazujący odrzucenie skargi kasacyjnej skierowanej w postępowaniu administracyjnym bez wezwania do usunięcia braków także narusza art. 78 ustawy zasadniczej (SK 22/11)…
…zmierzam do tego, że chyba niezbadane są wyroki Trybunału Konstytucyjnego…

Olgierd Rudak, czasopismo.Legeartis.org