Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2016-05-13 , ebos
23 maja 2016 r. będziemy obchodzić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.
Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Jego najbliższy współpracownik, sędzia Paolo Borsellino (na zdjęciu z prawej) zamordowany został w podobny sposób dwa miesiące później.


Obaj sędziowie są symbolami bezkompromisowej walki o sprawiedliwość, którą prowadzili z pełną świadomością zagrożenia i poświęcając życie. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma uczcić i ich, i wszystkich, którzy dla idei sprawiedliwości byli lub są gotowi na największe poświęcenia.

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Podstawową formą uczczenia tego dnia jest fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych.

23 maja 2016 r. o godzinie 14.00 odbędzie się wideo czat z Prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”Krystianem Markiewiczem, według formuły ask me anything, który odpowie na wszystkie pytania internautów. Wydarzenie to będzie transmitowane na Twitterze przez platformę Periscope:https://twitter.com/JudgesSsp, nick: @JudgesSsp, TAG #dws16, początek o godzinie 14.00.


Na terenie całego kraju będą zorganizowane Dni Otwarte Sądów, w trakcie których będzie można je obejrzeć od środka oraz poznać Skarby Sądów.


Zapraszamy m.in do:

● Warszawy, gdzie w Sądzie Okręgowym w Warszawie będzie można obejrzeć biurko Premiera Władysława Grabskiego (pełnił urząd Prezesa Rady Ministrów w latach 1923-1925), które obecnie stoi w gabinecie Prezesa tego Sądu (godz. 16-17), Aleja Solidarności 127, 00-898 Warszawa

● Katowic, gdzie w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach będzie można obejrzeć freski w sali plenarnej (g. 16:00-17:00), ul. Warszawska 45, Katowice

● Poznania, gdzie w Sądzie Rejonowym Poznań - Stare Miasto w Poznaniu będzie można obejrzeć zabytkową salę rozpraw nr 1 (g. 16-18), ul. Młyńska 1a, 61-729 Poznań

● Miechowa, gdzie w Sądzie Rejonowym w Miechowie będzie można obejrzeć budynek sądu (jednego z najstarszych czynnych budynków sądowych w Polsce), plac Tadeusza Kościuszki 3a,32-200 Miechów

● Raciborza, gdzie w Sądzie Rejonowym w Raciborzu będzie można obejrzeć budynek sądu, ul. Nowa 29, Racibórz

● Jawora, gdzie w Sądzie Rejonowym w Jaworze będzie można obejrzeć zabytkową salę rozpraw, ul. Klasztorna 5, Jawor


Dodatkowo z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości będą zorganizowane spotkania i debaty z młodzieżą:

● w Sądzie Rejonowym w Gostyniu odbędzie się lekcja prawa w budynku sądu dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu przy ul. Sądowej 1, Gostyń

● w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu odbędzie się debata młodzieży szkolnej w budynku sądu przy ul. Sądowej 1, Wrocław

A na koniec prawdziwy hit. Prawdopodobnie pierwszy w Polsce sądowy escape room.

Escape room ma swoje korzenie w świecie wirtualnych gier, gdzie w roku 1988 powstała pierwsza tego typu gra oparta wyłącznie na tekście, który pojawiał się na ekranie monitora. W tej popularnej na świecie rozgrywce od początku chodziło o ucieczkę z danego pomieszczenia, z którego można było uciec wyłącznie po rozwikłaniu wszystkich zagadek i rebusów.

Premiera Escape the Court będzie miała miejsce 23 maja 2016 roku o godzinie 16:00 w budynku Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach przy ul. Warszawskiej 45.

Aktualności dotyczące obchodów tego święta można śledzić już na Facebooku - Kliknij
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574