Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-03-13 , ebos/ TVN24
200 tys. zł za pół roku niesłusznego tymczasowego aresztowania. Taką kwotę przyznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie Leszkowi J. za niesłuszne aresztowanie w śledztwie dotyczącym jego żony i dwóch córek.

Kobieta i dziewczynki (12-letnia Bianka i 9-letnia Laura) zginęły w nocy z 17 na 18 lipca 2003 r. w należącym do Beaty J. agroturystycznym pensjonacie w nadmorskiej miejscowości Chłopy. Zwłoki ofiar zakopane na polu nieopodal pensjonatu, policjanci odkryli na początku 2004 r. Jednym z pierwszych podejrzanych w tej sprawie był mąż Beaty J. i ojciec obu dziewczynek.

Długi proces

Mężczyznę zatrzymano w marcu 2004 r. i zastosowano tymczasowy areszt. Jak się później okazało niesłusznie. Faktycznymi zabójcami okazali się dwaj inni mężczyźni, którzy w czerwcu 2007 r. po trwającym prawie dwa lata procesie zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Koszalinie na dożywocie. Wyrok ten jeszcze się nie uprawomocnił.

Strony procesu dopiero niedawno otrzymały jego pisemne uzasadnienie.

Żądał 1,5 mln ...

Po zakończeniu tego procesu Leszek J., który występował nim w roli oskarżyciela posiłkowego, wniósł do koszalińskiego sądu pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mężczyzna, który pracował w Niemczech w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych jako informatyk, żądał 1,5 mln zł.

... dostał 200 tyś zł

W listopadzie 2007 r. sąd okręgowy uznał jego roszczenie za zasadne, jednak wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia wycenił na 200 tys. zł. Uzasadniając ustnie wyrok sędzia podkreślił, że choć sąd zdaje sobie sprawę, iż doznanych cierpień skarżącemu właściwie nic nie jest w stanie wynagrodzić, to w Koszalinie w podobnych sprawach nie było jeszcze tak wysokiego odszkodowania i zadośćuczynienia.

Ciągle mało

Pełnomocnik Leszka J. zaskarżył ten wyrok. - Apelacja została uznana za bezzasadną. Sąd nie znalazł powodów do zmiany orzeczenia I instancji – poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, sędzia Janusz Jaromin.

Wyrok jest prawomocny i przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego. Na razie jednak nie wiadomo, czy Leszek J. skorzysta z tej możliwości.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574