Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-11-19 , ebos/nauka w polsce
Interakcje pomiędzy środkami psychostymulującymi, po wpływem których możne znajdować się zatrzymana osoba, a kapsaicyną - głównym składnikiem gazu pieprzowego - mogą tłumaczyć niektóre przypadki zgonów w policyjnych aresztach, jakie miały miejsce w USA na początku lat 90-tych XX wieku - informuje "New Scientist".

Jak wynika z opisów około 20 przypadków, niektóre osoby wydawały się umierać pod wpływem rozpylanego przez policję gazu

Gaz pieprzowy jest zwykle uznawany za w miarę nieszkodliwą alternatywę dla paralizatorów, drewnianych pałek czy gumowych kul. Jednak badania przeprowadzone na myszach przez zespół Johna Mendelsona z St Luke's Hospital w San Francisco wskazują, że w połączeniu ze środkami psychostymulującymi, na przykład kokainą, zawarta w gazie pieprzowym kapsaicyna może powodować śmierć. Obie substancje wstrzykiwano w brzuchy myszy, by mieć pewność, że otrzymały określoną dawkę. 60 miligramów kokainy w przeliczeniu na kilogram masy ciała zabiło tylko kilka myszy, ale taka sama dawka w połączeniu z kapsaicyną była zabójcza dla połowy gryzoni. Przy zwiększeniu dawki kokainy padło aż 90 procent zwierząt.

Na razie nie wiadomo, jaki dokładnie jest mechanizm reakcji kapsaicyny i kokainy. Odkrycie może utrudnić pracę policji - jak zauważa sierżant Norm Leong z Sacramento Police Department, w codziennej praktyce nie da się odróżnić, czy dana osoba jest pod wpływem kokainy lub innej substancji psychoaktywnej, ma problemy psychiczne czy po prostu opiera się aresztowaniu.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575