Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-11-25 , ebos/kgp
Dziś rusza kampania 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, w ramach której w całym kraju będą prowadzone działania edukacyjne i pomocowe. Ważną częścią akcji jest IX Trybunał do Spraw Przemocy Wobec Kobiet – problematyka tegorocznego to zabójstwa na tle przemocy w rodzinie.

16 Dni Przeciwdziałania Przemocy to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women´s Global Leadership Institute. Zaczyna się ona 25 listopada (Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Częścią kampanii jest IX Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet, który odbędzie się 30 listopada 2009 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Będzie on poświęcony problematyce zabójstw na tle przemocy w rodzinie. Jego uczestnikami będą zarówno rodziny kobiet, które zostały zamordowane przez swoich partnerów, jak i kobiety, które w obronie własnej zabiły swoich wcześniejszych oprawców i odbywają karę pozbawienia wolności. Przedsięwzięcie objął swoim patronatem Komendant Główny Policji. Z uwagi na charakter inicjatywy Policję będzie reprezentować 50 policjantów realizujących zadania związane z problematyką przemocy w rodzinie w jednostkach terenowych.

Pierwszy Światowy Trybunał do Spraw Przemocy został zorganizowany przez Center for Women’s Global Leadership podczas Konferencji ONZ na temat Praw Człowieka w Wiedniu 1993 roku. Odegrał on ważną rolę w tworzeniu światowego ruchu na rzecz uznania przemocy wobec kobiet za naruszenie praw człowieka i przyczynił się do przyjęcia przez ONZ Deklaracji o Eliminacji Wszelkich Form Przemocy wobec Kobiet. W następnych latach na całym świecie zorganizowano wiele lokalnych trybunałów. W Polsce, dzięki zaangażowaniu i pracy Centrum Praw Kobiet, Trybunał do Spraw Przemocy Wobec Kobiet odbył się już ośmiokrotnie.

Niezależnie od udziału w trybunale policjanci w całym kraju będą uczestniczyć w lokalnych przedsięwzięciach realizowanych w ramach 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, w tym m.in. w pracy uruchomionych w tym okresie punktów poradnictwa, w których zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji prawnych, psychologicznych i socjalnych.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574