Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-11-26 , ebos/kgp
Już po raz 17. polscy policjanci polecieli do Kosowa, by przez kolejne pół roku pełnić służbę w ramach misji Unii Europejskiej Eulex. Wczoraj wieczorem podczas uroczystej kolacji policjantów pożegnał zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski. Wczoraj przed południem do Pristiny z Okęcia wyruszyły dwa samoloty, które powrócą późnym wieczorem z policjantami kończącymi misję. Dziś nastąpi kolejna wymiana.

115 policjantów z kolejnej zmiany Jednostki Specjalnej polskiej Policji wyruszyło do Kosowa, by służyć kolejne pół roku w ramach misji Unii Europejskiej. Wcześniej funkcjonariusze przez miesiąc uczestniczyli w szkoleniu zgrywającym w słupskiej Szkole Policji. Przed wyjazdem na Bałkany doskonalili procedury, które na co dzień wykonywane będą w Kosowie.

W trakcie miesięcznych zajęć policjanci ćwiczyli między innymi blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.

Jednostka Specjalna polskiej Policji jest jedną z dwóch tego typu jednostek stacjonujących na terenie Kosowa. Oprócz Polski jednostkę specjalną policji wystawia na Bałkanach Rumunia. Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.

Od grudnia 2008 polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów. Polacy przebywają obecnie w Prisztinie, stolicy Kosowa, w bazie włoskich karabinierów.

Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest prowincją autonomiczną. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.

Dowódcą delegowanych policjantów, którzy wyjadą do Kosowa jest mł.insp. Cezary Luba, a jego zastępcą podinsp. Ryszard Bąkowski. Tak jak w poprzednich rotacjach, w 17 zmianie znajdują się także kobiety. Na misję wyjeżdża 111 policjantów i 4 policjantki, które pełnić będą funkcje szefa logistyki, jego zastępcy, lekarza i pielęgniarki.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
Wysłanie apelacji przez InPost
Stare i dobre pytanie: czy wysłanie apelacji via InPost jest skuteczne — czyli czy sąd musi (...)
1/573