Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-12-03 , ebos/kgp
Policjanci ze Szczecina zatrzymali mężczyznę, który prowadził nielegalne wykopaliska archeologiczne w Wolinie. Uzyskane w ten sposób zabytkowe przedmioty sprzedawał za pośrednictwem Internetu. Zabezpieczono i przekazano do ekspertyzy m.in. pieczęć z XIV w., szerfy z 1584 i 1587 oraz monetę z przełomu X/XI w. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

W pierwszym tygodniu listopada br. policjanci z Zespołu ds. Zabytków Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie zauważyli, że pewna osoba z Międzyzdrojów oferuje do sprzedaży na portalu internetowym średniowieczną pieczęć oraz kilka wczesnośredniowiecznych okuć, które są zabytkami archeologicznymi i są wyłączone z obrotu handlowego.

Policjanci ustalili adres i udali się do miejsca zamieszkania 31-letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna był w domu. Potwierdził, że oferował do sprzedaży na aukcji internetowej zabytkowe przedmioty i to, że pochodziły one z nielegalnych poszukiwań z wykrywaczem metalu na terenie miasta Wolin.

Mężczyzna wskazał policjantom, gdzie przechowuje inne znaleziska. Wśród nich znajdowała się pieczęć z XIV w. z gotycką majuskułą i znakiem herbowym, średniowieczne przedmioty z brązu, m.in. na których przedstawiono świętego w aureoli z kielichem w dłoni oraz osoby z pastorałem w ręce. Zatrzymano również kilka monet pochodzących z okresu XVI - XVIII w., w tym szerfy księcia Jana Fryderyka z 1584 i 1587 roku. Najciekawsza moneta pochodzi z przełomu X/XI w. jest to denar księcia Bernarda I (973-1011), który jest unikatowy na Pomorzu Zachodnim. Dotychczas odnaleziono tylko jeden egzemplarz. Moneta ma bardzo dużą wartość historyczną, jednak wydobyta w taki sposób nie pozwala stwierdzić archeologom, czy była powiązana w jakiś sposób z istniejącym tam cmentarzyskiem lub osadą.

Przedmioty zostały poddane ekspertyzie w Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie stwierdzono, że są oryginalne i są rzadkimi zabytkami archeologicznymi. Po wycenie przedmiotów mężczyźnie zostanie przedstawiony zarzut kradzieży na szkodę Skarbu Państwa oraz paserstwa. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574