Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-12-10 , ebos/kgp
Policjanci z wojewódzkiej "drogówki” wzięli udział w projekcie resocjalizacyjnym dla osób skazanych za "jazdę na podwójnym gazie”. Z propozycją tej nietypowej współpracy zwróciło się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi kierownictwo i psychologowie z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi.

Psychologowie tej placówki realizują program resocjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszeni zostali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ponieważ prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości jest w dalszym ciągu jedną z przyczyn wypadków drogowych, a z policyjnych statystyk wynika, że wiele karanych za to przestępstwo osób prowadzi pojazdy pomimo orzeczonych zakazów sądowych i w warunkach "swoistej recydywy”, funkcjonariusze zaaprobowali pomysł więziennych psychologów i pozytywnie odpowiedzieli na ich zaproszenie.

9 grudnia o godzinie 13:00 w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi przy ul. Beskidzkiej 54 odbyły się pierwsze zajęcia, w których udział wzięło 15 skazanych. Policjanci przedstawili zebranym film autorstwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pt. „Jedna sekunda – całe życie” oraz prezentację multimedialną dotyczącą problematyki kierujących po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Policyjna prelekcja miała za zadanie uświadomić osadzonym jak ważnym społecznie problemem jest "jazda na podwójnym gazie” i jak brzemienna może być w skutkach. Mamy nadzieję, że zajęcia przemówiły do świadomości wszystkich amatorów jazdy na "podwójnym gazie” i dzięki temu w przyszłości nie powrócą oni na drogę przestępstwa.

Pijany kierowca jest olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla samego siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego - w ciągu 11 miesięcy bieżącego roku na drogach województwa łódzkiego policjanci ujawnili ponad 11 tysięcy nietrzeźwych kierujących.


Co mówi statystyka?

W listopadzie 2009 roku policjanci ujawnili ogółem 2 198 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń), z czego 1 643 kierujących pojazdami mechanicznymi po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87§1 kodeksu wykroczeń). Policjanci ruchu drogowego ujawnili odpowiednio: 1 428 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu, w tym z art. 87§1 KW – 1 143

W listopadzie policjanci ujawnili 10 874 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art.178a § 1 i 2 Kodeksu karnego), z czego 6 969 kierujących pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 kodeksu karnego). Policjanci ruchu drogowego ujawnili odpowiednio: 4 668 osób kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości, w tym 3 192 osoby kierujące pojazdami mechanicznymi (art. 178a §1 KK).
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574