Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-12-21 , ebos/kgp
Maski hełmowe mapiko grupy etnicznej Shona i podpórki pod głowę mutsago grupy etnicznej Makonde polscy policjanci przekazali przedstawicielowi ambasady Zimbabwe. Przedmioty te skradziono w 2006 roku z muzeum w Harare. Funkcjonariusze CBŚ ustalili mężczyznę, który próbował sprzedać je za pośrednictwem Internetu i odzyskali zabytki.

Przybyły do Polski z Berlina przedstawiciel ambasady Zimbabwe przyjął z rąk dyrektora CBŚ insp. Adama Matuszczaka, przechowywane od trzech lat w warszawskim muzeum etnograficznym, pochodzące z kradzieży zabytki stanowiące dobro kultury narodowej Zimbabwe. Przedmioty te, via Berlin, powrócą do sal wystawowych Muzeum Narodowego w Harare.

W 2006 roku z muzeum w Harare (Zimbabwe) skradziono stanowiące wielką wartość muzealną i duchową eksponaty – maski hełmowe mapiko grupy etnicznej Shona i podpórki pod głowę mutsago grupy etnicznej Makonde.

W tym samym roku na trop skradzionych zabytków wpadli policjanci CBŚ. Natrafili na ślad wskazujący na próbę zbycia ich za pośrednictwem Internetu. Prowadzone intensywne śledztwo, w którym uczestniczyli także przedstawiciele FBI, pozwoliło wytypować aktualnego posiadacza zaginionych precjozów. Już 1 grudnia 2006 roku, a więc kilka miesięcy po dokonaniu kradzieży funkcjonariuszom udało się zatrzymać sprawcę i odzyskać skradzione eksponaty. Do zatrzymania doszło w Warszawie, w hotelu Mariott, a zatrzymanym okazał się 33-letni obywatel polski – Marian P.

Zabytki odzyskane przez polskich policjantów, po przeprowadzeniu szczegółowej ekspertyzy przez pracowników naukowych Państwowego Muzeum Etnograficznego, zostały zabezpieczone i pieczołowicie przechowywane oczekiwały na powrót do macierzystej placówki muzealnej.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572