Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-01-12 , ebos/hfpcz
Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że w świetle obowiązującego Prawa Prasowego nie jest jasne, czy strony internetowe powinny być rejestrowane jako dzienniki czy czasopisma.

Dnia 7 stycznie 2010 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, opinię prawną.

Przemawia za tym fakt, iż tylko niektóre strony internetowe można zakwalifikować jako dzienniki lub czasopisma, a zatem takie tytułu prasowe, które podlegają obowiązku rejestracyjnemu. Definicja legalna obu terminów nie jest precyzyjna i z tego względu użytkownicy Internetu nie są w stanie samodzielnie zadecydować, czy prowadzone przez nich serwisy objęte są tym obowiązkiem czy też nie.
Zdaniem Fundacji większość tzw. wydawców serwisów internetowych nie jest w ogóle świadomych obowiązku rejestracji prowadzonego przez nich serwisu internetowego.

Po pierwsze, usługodawcy hostingu i rejestracji domen nie informują o takim obowiązku swoich klientów pozwalając im na samodzielne umieszczanie stworzonych serwisów w Internecie.

Po drugie, przeciętny użytkownik Internetu, w tym autor serwisu internetowego nie ma świadomości, że strona internetowa czyli nowoczesne, interaktywne medium służące do przekazywania, a często również wymiany informacji w ramach usług WEB 2.0., może wyczerpywać znamiona definicji "dziennika" lub "czasopisma", tradycyjnie utożsamianych z formami drukowanymi.

Po trzecie, stan niepewności umacnia niejednolita praktyka stosowania prawa dokonywana przez sądy rejestrowe (w stosunku do art. 20 Ustawy - Prawo prasowe) i karne (w stosunku do art. 45 Ustawy - Prawo prasowe).


Całość opinii:
www.hfhr.org.pl
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy media, które publikują zdjęcie i nazwisko zbiegłego więźnia naruszają jego dobra osobiste?
Czy publikacja wizerunku zbiegłego więźnia oraz podanie jego imienia i nazwiska — a wszystko to w (...)
Zawód: osadzony
Wychodząc na wolność po odsiedzeniu kolejnego wyroku często mówią, że idą na przerwę w karze. To (...)
1/571