Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-02-11 , ebos/kgp/ifp
Komendant Stołeczny Policji wystąpił do Prezydenta RP z wnioskiem o nadanie odznaczenia "Krzyż Zasługi za Dzielność" dla policjanta, który zginął pchnięty nożem przez napastnika. Wczoraj po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Lech Kaczyński podjął już decyzję o przyznaniu zmarłemu Krzyża Zasługi za Dzielność.Odznaczenie to, ustanowione w 1928 r., nadawane jest policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom ABW, AW, SG, SP za czyny dokonane z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli"


Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj przed południem na warszawskiej Woli. Prawdopodobnie jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie natychmiast zareagował wychodzący z tramwaju pasażer. Został zaatakowany przez napastnika i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia i Policję. Mężczyzną, który zareagował, okazał się mł. asp. Andrzej Struj, 42-letni policjant z wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu.

Rysopis sprawcy natychmiast został przekazany wszystkim załogom Policji. Kilka minut później napastnika zatrzymał nadkomisarz Dariusz Krząstek - Zastępca Komendanta Rejonowego Policji na Ochocie, który zauważył biegnącego ulicą Wolską podejrzewanego mężczyznę.

Zatrzymanym okazał się 18-letni Mateusz N. Miał pół promila alkoholu we krwi. Jak wynika z policyjnych ustaleń, to on zadał śmiertelne ciosy. Młody człowiek znany jest Policji. Już jako nieletni zatrzymywany był pod wpływem alkoholu, za znieważenia funkcjonariuszy, uszkodzenie mienia. Ostatnio zatrzymywano go za rozbój, udział w bójce i uszkodzenie wiaty przystankowej.

Wczoraj późnym wieczorem w ręce Policji wpadł drugi mężczyzna 17-letni Piotr R., który może mieć związek ze śmiertelnym pchnięciem nożem policjanta. Zatrzymano go w jego mieszkaniu na Woli. Młody człowiek znany jest w Policji - brał udział w bójce. Dzisiaj obaj zatrzymani zostaną przesłuchani.

Komendant Stołeczny Policji ogłosił żałobę w garnizonie stołecznym, która potrwa do dnia pogrzebu mł. asp. Andrzeja Struja.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574