Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-02-18 , ebos/ms
Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało prace nad projektem nowej adwokatury. Cel jakim MS kierowało się się przygotowując te propozycje był jasny: istotne zwiększenie dostępności pomocy prawnej (zwłaszcza w sprawach karnych) realizowany poprzez poszerzenie kręgu osób, które pomoc tę mogą świadczyć w pełnym zakresie i z gwarancją jej fachowości.


- Projekt założeń do projektu ustawy o zawodzie adwokata, jaki Państwu przedstawiliśmy i przekazaliśmy do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych był wstępną, a nie ostateczną propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącą reformy adwokatury.

Cel jakim kierowaliśmy się przygotowując te propozycje był jasny: istotne zwiększenie dostępności pomocy prawnej (zwłaszcza w sprawach karnych) realizowany poprzez poszerzenie kręgu osób, które pomoc tę mogą świadczyć w pełnym zakresie i z gwarancją jej fachowości – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu z Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych.

- Wobec sprzeciwu lub wątpliwości reprezentowanych przez Państwa środowisk podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu prac nad wspomnianym projektem. Zaznaczam jednak, że wstrzymanie prac nad tym projektem nie oznacza zakończenia działań dążących do rozwiązania problemu, jaki dostrzegamy i jaki z dużą determinacją będziemy starali się rozwiązać – czyli zapewnienie obywatelom szerokiego dostępu do fachowej, skutecznej i powszechnej ochrony prawnej. Rozwiązanie tego jakże ważnego społecznie tematu nadal zostaje priorytetem kierowanego przeze mnie resortu – dodał.


W trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski stwierdził ponadto, że wobec niejednoznacznych sygnałów napływających ze środowisk zarówno adwokatów jak i radców prawnych, a jednocześnie wierząc, że zasadnicze cele - jakie przyświecają Ministrowi oraz obu samorządom - są wspólne – oczekuje wspólnie wypracowanej przez adwokatów i radców prawnych propozycji odnoszącej się do kwestii poszerzenia dostępu do profesjonalnych usług prawnych.

Wstrzymanie prac nad propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości związane jest właśnie z oczekiwaniem na wspólnie wypracowane przez radców prawnych i adwokatów rozwiązanie.

- Wszystkim nam przecież zależy na tym, aby obywatele na których rzecz działamy mieli szeroki dostęp do fachowej pomocy prawnej – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Liczę na to porozumienie i jego efekty, czyli propozycję którą mi Państwo przedstawicie. Jako Minister Sprawiedliwości będę przyglądał się podejmowanym przez Państwa działaniom w tej kwestii, jednocześnie nadal podejmując inne kroki w celu poszerzenia dostępu do usług prawnych.

Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, komentując decyzję Ministra powiedział: - Uważam, ze dzisiejsza propozycja Ministra Sprawiedliwości to uznanie podmiotowości Krajowej Izby Radców Prawnych w decydowaniu o jej przyszłości. Jest to również praktyczna realizacja demokratycznej zasady samostanowienia i samorządności. Jestem przekonany, ze Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych, który odbędzie się w dniu 27 lutego podejmie stosowną uchwałę precyzyjnie określającą zarówno nasze stanowisko wobec tej niespodziewanej decyzji, jak również określi dalsze działania samorządu radcowskiego w tej nowej dla nas sytuacji.

Mecenas Joanna Agacka – Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej powiedziała natomiast: - Dzisiejsze spotkanie i oświadczenie Ministra Sprawiedliwości o zawieszeniu prac nad projektem ustawy o nowej adwokaturze wykazało zrozumienie ze strony Ministerstwa dla konstytucyjnych zasad, na których opiera swoje funkcjonowanie samorząd adwokacki. Minister Sprawiedliwości wykazał, iż szanuje demokratyczny ustrój zawodów prawniczych, ale dał też wyraz temu, że oczekuje od adwokatów i radców prawnych przystąpienia do pracy w celu ewentualnego wypracowania wspólnego projektu - zmian w ustawach samorządowych. Z pewnością stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości będzie przedmiotem obrad odbywającego się 6 marca 2010 roku Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury.

W spotkaniu poza Ministrem Sprawiedliwości oraz członkami Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Prezesem Krajowej Izby Radców Prawnych udział wzięli także m.in.: Jacek Czaja – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniew Wrona - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Robert Kamionowski - Wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574