Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-03-03 , ebos/ms
- Jednym z priorytetów działań Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony w postępowaniu karnym dzieciom – ofiarom i świadkom przestępstw, poprzez propagowanie i wprowadzanie w życie zasad przesłuchiwania dzieci w przyjaznych dla nich warunkach przez osoby z odpowiednimi kompetencjami - powiedział w trakcie konferencji inaugurującej trzeci etap kampanii „Dziecko – świadek szczególnej troski”, Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Ministerstwo Sprawiedliwości z przyjemnością podjęło się współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach trzeciego etapu kampanii. To na Ministerstwie Sprawiedliwości spoczywa bowiem obowiązek rozpowszechniania wiedzy o prawach dzieci uczestniczących w procedurach prawnych wśród sędziów i prokuratorów – dodał Minister.

W trakcie spotkania, w którym poza Ministrem Sprawiedliwości udział wzięli także m.in. Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, a także przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje, Minister Krzysztof Kwiatkowski wręczył kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań.
Pokoje te zapewniają dziecku właściwe warunki przesłuchania jak również prawidłowe, zgodne z przepisami Kodeksu postępowania karnego zabezpieczenie materiału dowodowego w postaci nagrania z przesłuchania.

W 2004 r. Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości zainicjowała pierwszy etap kampanii pod hasłem „Wysoki Sądzie, boję się”, której głównym celem było zwrócenie uwagi profesjonalistów na szczególną rolę małego świadka.

W 2007 r. kampania pod hasłem „Wysoki Sądzie, mam prawo się nie bać” poza kontynuacją osiągnięć pierwszej edycji, skupiła się na propagowaniu idei przyjaznych pokoi przesłuchań dzieci oraz na wszechstronnym przygotowaniu dziecka do wystąpienia w roli świadka. W wyniku zawiązanej współpracy Fundacja Dzieci Niczyje wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości uruchomiły procedurę certyfikowania Pokoi Przesłuchań Dzieci, a także propaguje i dystrybuuje wydane w ramach kampanii publikacje – broszurę „Będę świadkiem w sądzie” oraz „Jak przesłuchiwać dziecko”.
Inną formą stałych aktywności podejmowanych od czasu prowadzonych kampanii są szkolenia dla profesjonalistów, obejmujące profesjonalizację metod przesłuchania.

Tegoroczna - trzecia edycja kampanii realizowana jest pod hasłem „Będę przesłuchany”, podkreślając tym samym znaczenie sposobu i warunków prowadzenia czynności procesowej z udziałem małego świadka dla uzyskania wiarygodnego materiału dowodowego. Kampania została przewidziana jako interaktywne przedsięwzięcie ogólnopolskie, realizowane we współpracy z Koalicją na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci, a obok działań promocyjno-informacyjnych planowane są również działania edukacyjne, które obejmować będą zarówno dystrybucję wydawnictw i przekazów kampanii, jak również szkolenia.
Czas trwania kampanii przewidziany jest na okres marzec– grudzień 2010 r.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572