Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2010-03-05

Podniesienie świadomości prawnej młodych obywateli

Do końca bieżącego roku w szkołach średnich i wyższych uczelniach w całym kraju zostanie przeprowadzonych ponad sto spotkań edukacyjnych z młodzieżą dotyczących m.in. tematyki prawnej i funkcjonowania sądownictwa - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Zainteresowanie programem szkoleń dla młodzieży i studentów ze strony szkół i uczelni było bardzo duże, ostatecznie w projekcie weźmie udział 80 szkół średnich różnych typów i 39 uczelni wyższych z całego kraju" - powiedziała PAP Milena Domachowska z wydziału informacji resortu.

Jak dodała, pierwsze ze spotkań mogą odbyć się już pod koniec obecnego roku szkolnego i akademickiego, reszta natomiast jesienią. "Spotkania edukacyjne mają przyczynić się m.in. do podniesienia świadomości prawnej młodych obywateli oraz popularyzowania tematyki wymiaru sprawiedliwości" - podało ministerstwo.

Spotkania te mają mieć m.in. formę debat lub warsztatów z udziałem przedstawicieli ministerstwa, naukowców oraz przedstawicieli kancelarii adwokackich, kancelarii radców prawnych itp. Wśród tematów spotkań zaplanowano kwestie zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, praw ofiar przestępstw, prawa odnoszącego się do nieletnich, obowiązków wynikających z bycia świadkiem w sądzie i bezpiecznego korzystania z internetu.

Jak wskazał resort, obecnie nadal problemem jest niska wiedza społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwości i prawach obywateli w sądach i prokuraturach oraz nieumiejętne korzystanie przez społeczeństwo z dostępnych rozwiązań prawnych.

Z sondażu zaprezentowanego we wtorek przez Naczelną Radę Adwokacką wynika, że Polacy bardzo rzadko korzystają z usług prawników, bo "nie mają takiej potrzeby". Według badania przeprowadzonego na zlecenie adwokatury przez firmę SMG/KRC, w ciągu ostatnich pięciu lat z usług prawników różnych specjalności skorzystało jedynie 19 proc. pytanych. Pozostałe 81 proc. ankietowanych nie korzystało z pomocy osób tej profesji.

Projekt spotkań edukacyjnych jest częścią realizowanego przez resort sprawiedliwości i współfinansowanego z środków Unii Europejskiej programu: "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości". W jego ramach m.in. wydawane są także materiały edukacyjne na temat wymiaru sprawiedliwości oraz rozbudowywana sieć punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych.