Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-03-05 , ebos/prezydent.pl
Krakowski sędzia Andrzej Seremet został powołany przez prezydenta na 6-letnią kadencję prokuratora generalnego. To pierwszy od 20 lat prokurator generalny niebędący jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

Prezydent Lech Kaczyński powołał sędziego Andrzeja Seremeta na stanowisko prokuratora generalnego. Jak zaznaczył, nie neguje olbrzymiego doświadczenia i kwalifikacji drugiego z kandydatów zaproponowanych przez Krajową Radę Sądownictwa, prokuratora Edwarda Zalewskiego.Prezydent podkreślił, że Andrzej Seremet całe życie zawodowe poświęcił prawu karnemu i jest człowiekiem spoza środowiska prokuratorów. - Prokuratorowi generalnemu życzę samych sukcesów. Szczególnie w pierwszym okresie będzie on miał zasadniczy wpływ na kształt Prokuratury Generalnej - powiedział prezydent.

Lech Kaczyński zapowiedział także, że jeżeli tylko uzyska kontrasygnatę od premiera, uroczystość powołania odbędzie się w sobotę o godzinie 16.00 w Pałacu Prezydenckim.

Andrzej Seremet urodził się w 1959 r. w Radłowie (woj. małopolskie). Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na studiach był członkiem NZS. Od połowy lat 80. orzekał w sądzie rejonowym i wojewódzkim w Tarnowie. Od 1997 r. orzeka w sprawach karnych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przez kilka miesięcy w 2008 r. był delegowany do Sądu Najwyższego. Pełnił też funkcję rzecznika dyscyplinarnego krakowskich sędziów.

Nowy prokurator generalny rozpocznie urzędowanie 31 marca, gdy wejdzie w życie rozdział funkcji. Będzie ją pełnił przez jedną, 6-letnią kadencję. Nominat ma też niezwłocznie przedstawić prezydentowi swego pierwszego zastępcę, którego powołuje również Lech Kaczyński, przy kontrasygnacie premiera.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574