Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-03-24 , ebos/kgp
Kryminalni z Poznania w budynku specjalnie przystosowanym do uprawy konopi zabezpieczyli ponad 10 tysięcy krzaków tej rośliny w różnej fazie wzrostu oraz 150 kg suszu roślinnego i 40 kg w paczkach kilogramowych gotowego do sprzedaży narkotyku. Na miejscu zatrzymanych zostało 9 mężczyzn, bezpośrednio zaangażowanych w przestępczy proceder.


Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zlikwidowali w poniedziałek rano na terenie małej miejscowości koło Kórnika największą w Polsce plantację konopi indyjskiej. W budynku specjalnie przystosowanym do tego typu uprawy, na obszarze około 1000 m2, zabezpieczono 10 tysięcy krzaków tej rośliny w różnych etapach rozwoju – od sadzonek do 1,5-metrowych krzaków. Policjanci znaleźli również około 150 kilogramów roślinnego suszu oraz 40 kilogramów (w kilogramowych paczkach) gotowej do sprzedaży marihuany. Ponadto, funkcjonariusze zabezpieczyli 6 zbiorników z różnego typu substancjami chemicznymi.

Na miejscu zatrzymano 9 osób, mieszkańców wielkopolski, którzy bezpośrednio są związani z tym przestępczym procederem. Jednym z nich jest właściciel posesji, na której uprawa była prowadzona. To właśnie na tym terenie przez 3 lata powstawał budynek z myślą o założeniu plantacji. Miał on specjalne zapadnie, maskownice otwierane hydraulicznie, przez które prowadziły kanały do podziemi, a następnie kilku hal z uprawą roślin. Specjalnie wyszkolony pies Izby Celnej jedno z takich potajemnych miejsc wskazał. Sadzonki konopi obsługiwał w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany system nawadniania, nawożenia i oświetlenia.

Miejsce to wyposażone było również w drogi ewakuacji. Były to kanały prowadzące poza budynek. Ukryte wyjścia znajdowały się w pobliskim kompleksie leśnym. Cały obszar był ponadto monitorowany poprzez system kilku kamer. Właściciel, Janusz P., mieszkaniec Kórnika, miał tam zarejestrowaną działalność gospodarczą - pralnię chemiczną. Była to przykrywka nielegalnej plantacji.

Policjanci prowadzący sprawę oceniają, że zlikwidowana uprawa konopi indyjskich działała od września ubiegłego roku. W tym czasie przestępcy mogli co najmniej 6 razy zebrać zbiory.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 24 do 47 lat. Wszyscy są mieszkańcami Wielkopolski, wcześniej byli notowani za różne przestępstwa, między innymi pobicia, oszustwa. Jeden z nich był poszukiwany od 2007 roku do odsiedzenia kary więzienia za przemyt narkotyków.

Zatrzymani za produkcję znacznych ilości narkotyków mogą trafić do więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Śremie.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574