Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-03-25 , ebos/kgp
Organizatorzy i partnerzy Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! od wielu lat walczą z dostępem młodych ludzi do wyrobów tytoniowych. Dziś (25 marca) odbyła się konferencja inaugurująca XIII edycję.


Po raz kolejny do Programu przyłączyli się również policjanci. Poprzez swoje działania, a przede wszystkim poprzez edukację sprzedawców, dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, chcą zapobiegać demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich.


Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! jest największą w Polsce akcją zapobiegającą dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Realizowany jest przez promowanie przepisów prawa dotyczących między innymi zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim. Ma na celu również uświadomienie sprzedawców, że mają prawo żądać dokumentów potwierdzających pełnoletniość osoby, która chce kupić papierosy.
Program STOP 18! opiera się na współpracy firm i organizacji, które podejmują wspólne inicjatywy by przeciwdziałać dostępowi małoletnich do wyrobów tytoniowych. W tym roku w to przedsięwzięcie kolejny już raz włączają się również policjanci ze wszystkich komend powiatowych miejskich i rejonowych w całej Polsce.

Podczas konferencji inaugurującej XIII edycję Programu podsumowano dotychczasowe działania. Michał Pełczyński, krajowy koordynator Programu STOP18!, zwrócił uwagę, że nadal zbyt wielu handlowców łamie zakaz sprzedaży papierosów niepełnoletnim. „Cześć sprzedawców świadomie ryzykuje mandatem. Inni, którzy za ladą pojawili się często z przypadku, nie znają zasad handlu. Dlatego Program STOP18! zawsze mocno stawia na edukację i uważnie przygląda się propozycjom zmian prawa” – dodał.

Przedsięwzięcia podejmowane w ramach Programu STOP 18! są bardzo istotne również dla Policji. Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP mł. insp. Mariola Gosławska powiedziała, że wpisują się one w nurt prowadzonych przez policjantów w całej Polsce działań profilaktycznych. Ich celem jest ochrona szeroko rozumianego dobra małoletnich. „Cieszy nas, że w swojej aktywności mamy wsparcie w postaci kolegów ze Straży Miejskich/Gminnych oraz harcerzy. Nie można tutaj pominąć także innych podmiotów, które włączyły się w koalicję, sieci handlowych, organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży. Takie zjednoczenie wysiłków gwarantuje zwrócenie uwagi na dostęp małoletnich do wyrobów tytoniowych większej części społeczeństwa oraz wzbudzi do refleksji nad znaczeniem tego zjawiska, tak dla zdrowia fizycznego najmłodszych, jak i wpływu na ich demoralizację”- podkreśliła.

Więcej informacji na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! na stronie internetowej www.stop18.pl.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574