Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-04-03 , ebos/heise online
Organizacja US Copyright Group w imieniu niezależnych studiów filmowych pozywa 20 000 użytkowników sieci P2P o naruszenia prawa autorskiego. 30 000 kolejnych osób ma być ściganych w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.


Takie informacje podaje magazyn "Hollywood Reporter", który opublikował również treść pozwuPDF spółki Boll Kino o niezgodne z prawem rozpowszechnianie filmu Far Cry Uwe Bolla. W innych przypadkach chodzi o nielegalne współdzielenie tytułów takich jak Steam Experiment, Uncross The Stars albo Call of the Wild 3D.


US Copyright Group, która prowadzi witrynę SaveCinema.org, to – według własnych deklaracji – zespół prawników wyspecjalizowanych w egzekwowaniu praw autorskich i ochronie własności intelektualnej. Członkowie grupy wychodzą z założenia, że jeśli tylko będzie się orzekać wystarczająco wysokie kary finansowe wobec osób dzielących się nielegalnie filmami chronionymi prawem autorskim, te nigdy więcej nie przyczynią się do nieautoryzowanego rozpowszechniania plików.

Potencjalnych klientów z branży filmowej US Copyright Group chce przyciągać swoim modelem biznesowym: poszkodowani muszą jedynie wydać zlecenie wyegzekwowania odszkodowań. Firma wraz z partnerami technicznymi obserwuje wówczas aktywność osób współdzielących pliki, ustala ich adresy IP i składa w sądzie wnioski o wydanie danych osobowych. Po ich otrzymaniu kontaktuje się z osobą łamiącą prawa autorskie, negocjuje "racjonalne" sumy odszkodowań – a następnie wysyła czeki wytwórniom filmowym. Klient nie płaci za usługę, a na dodatek może się spodziewać "działania na skalę masową".

Wszystko wskazuje na to, że firma jest wspierana przez brytyjskie przedsiębiorstwo GuardaLey. Według Thomasa Dunlapa – założyciela współpracującej z US Copyright Group kancelarii Dunlap, Grubb & Weaver (DGW) – GuardaLey opracowała metodę, która pozwala na obserwowanie pobierania filmów w sieciach P2P w czasie rzeczywistym. Partner DGW – Jeffrey Weaver – mówi, że po udanych testach w Europie chodzi o to, aby "uruchomić strumień dochodów" także dla amerykańskiej branży filmowej. BitTorrent miałby być zmonetaryzowany jako alternatywny kanał dystrybucji.

W USA nie istnieje łatwa w przeprowadzeniu procedura uzyskiwania danych o użytkowniku kryjącym się za adresem IP. US Copyright Group i jej współpracownicy muszą więc najpierw występować przeciwko osobom nieznanym i uzyskiwać w sądzie tytuł prawny do pozyskiwania takich danych. Przynajmniej jeden dostawca łączy okazał wolę współpracy, z własnej inicjatywy przekazując 71 nazwisk i adresów swoich klientów. Otrzymali oni listy z propozycją zawarcia ugody; osiem osób zaakceptowało ofertę.Źródło :
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572