Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-04-30 , ebos/kgp
Od kilku miesięcy policjanci rozpracowywali szajkę oszustów internetowych. Funkcjonariusze działali w ścisłej współpracy z ekspertami Działu Bezpieczeństwa portalu Allegro. Analizując sprawę, ustalili, że w proceder ten może być zaangażowanych nawet kilkanaście osób z terenu całego kraju. Według śledczych oszukanych zostało co najmniej 80 osób, na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Mechanizm działania sprawców był zwykle taki sam - oszuści, grasując na jednym z popularnych portali aukcyjnych, wybierali kończące się aukcje internetowe. Podszywając się pod sprzedającego, chwilę po zakończeniu danej aukcji kontaktowali się drogą elektroniczną z osobami, które wygrywały daną licytację. Gratulując wygrania aukcji, w korespondencji mailowej wskazywali konta bankowe, na które osoby te miały wpłacać pieniądze. Dodatkowym haczykiem, jaki stosowali, miało być pokrycie kosztów przesyłki w zamian za szybka wpłatę na konto.

Policjanci, idąc tropem oszustów, potwierdzili, że konta, na które miały być wpłacane pieniądze, były zakładane na nieistniejące lub przypadkowe osoby – tzw. słupy. Osoby te w zamian za jego otwarcie i użyczenie swoich danych, jednorazowo otrzymywały od oszustów pieniądze.

Funkcjonariusze, pracując dalej nad sprawą, ustalili, że w proceder może być zaangażowanych nawet kilkanaście osób z terenu całego kraju. Według śledczych oszukanych zostało co najmniej 80 osób, na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wczoraj w związku z tą sprawą policjanci weszli do kilkunastu mieszkań w kilku miastach w Polsce. Odbyły się przeszukania, w trakcie których śledczy zabezpieczyli kilkanaście komputerów oraz dziesiątki płyt z nielegalnymi danymi. Zostaną one przekazane biegłemu do ekspertyzy.

Jest to pierwsza tego typu sprawa w Polsce. Dzięki pracy funkcjonariuszy ze Słupska i Gdańska zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz ekspertów Działu Bezpieczeństwa portalu Allegro szajka oszustów internetowych przestała działać.

Sprawa ma charakter rozwojowy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572