Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2010-05-07

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy wprowadzają zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, a także dają większą ochronę i bezpieczeństwo ofiarom przemocy. Ustawa ułatwi specjalistom pracę z rodzinami dotkniętymi przemocą.


"Jako przedstawiciel fundacji, która od ośmiu lat troszczy się o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, mogę odetchnąć z ulgą. Jestem przekonany, że nowe przepisy znacznie polepszą sytuację rodzin najbardziej potrzebujących pomocy."
– mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która brała czynny udział w pracach nad ustawą.

Obawy wywoływało powołanie tzw. zespołów interdyscyplinarnych. Na mocy nowej ustawy w każdej gminie będzie działała grupa profesjonalistów, która będzie wspierać pracowników socjalnych na co dzień współpracujących z konkretnymi rodzinami. Wszystkie zaangażowane w pomoc rodzinom instytucje będą wymieniać się informacjami (z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych) i koordynować swoje działania. „Zespoły takie już działają w niektórych gminach z bardzo dobrym skutkiem. Zapewnią one szybką i efektywną pomoc rodzinom dotkniętym przemocą w całym kraju.” – mówi Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia.

Pracownicy socjalni wspólnie z policjantem i przedstawicielem służby zdrowia na mocy znowelizowanej ustawy będą mogli podjąć decyzję o zabezpieczeniu dziecka w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, na przykład gdy opiekunowie są w stanie nietrzeźwym. „To bardzo potrzebna i ważna zmiana. Oddanie dziecka , które znalazło się w ekstremalnie niebezpiecznej sytuacji pod opiekę odpowiedzialnego członka rodziny, może uratować jego życie.” – mówi znana psycholog, Dorota Zawadzka.

Posłowie większością głosów uchwalili całkowity zakaz zadawania kar cielesnych i cierpień psychicznych dzieciom. „Każde uderzenie, szarpnięcie czy wyzwiska w kierunku dziecka to przemoc. Dziecko to mały człowiek, który tak jak dorosły wymaga szacunku wobec własnej osoby. Każde dziecko ma prawo być szczęśliwe.” – mówi Konrad Wojterkowski, prezes Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji.