Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-05-07 , ebos/heise online
Amerykańska prokuratura wniosła przeciwko 19-latkowi pozew o próby przeprogramowania bankomatów.19-latek najpierw uzyskał informacje o lokalizacji bankomatów podatnych na takie manipulacje od byłego więźnia. Ten wydał jednak chłopaka FBI i zatrzymało go przy pierwszej próbie oszustwa.
Pozwany próbował wykorzystać opcje konfiguracji bankomatów firmy Tranax, w których po wprowadzeniu określonej sekwencji znaków (Tranax 1700: Enter, Clear, Cancel, 1,2,3) i standardowego hasła można było zmienić przyporządkowanie kaset z pieniędzmi dla poszczególnych banknotów.

I tak np. jeśli przedefiniujemy kasetkę z banknotami 20-dolarowymi na banknoty 1-dolarowe, automat zależnie od liczby jednostek będzie wydawał banknoty o większej wartości. Na przykład podjęcie 20 dolarów w banknotach 1-dolarach spowoduje wypłacenie sumy 400 dolarów. Urządzenia obsługują trzy różne hasła, za pomocą których można dobrać się do trzech różnych działów obsługi systemu: Operator, Service i Master.

Według relacji magazynu "Wired" 19-latek najpierw uzyskał informacje o lokalizacji bankomatów podatnych na takie manipulacje od byłego więźnia. Ten wydał jednak chłopaka FBI i zatrzymało go przy pierwszej próbie oszustwa.

Tego rodzaju przestępstwa nie są niczym nowym, doniesienia o podobnych zdarzeniach już wcześniej pojawiały się w Stanach Zjednoczonych. We wszystkich przypadkach manipulatorzy usiłowali wykorzystać niefrasobliwość operatorów bankomatów, którzy nie zmieniali prekonfigurowanych (i udokumentowanych) haseł. Dla nowszych urządzeń producent przygotował patche, które zmuszają administratora do zmiany hasła.

Wprawdzie również bankomaty firm takich jak NCR, Wincor Nixdorf i Diebold mają poziom obsługi, w którym automat daje się w prosty sposób skonfigurować, ale w tym celu musi on zostać otwarty i ręcznie wprowadzony w odpowiedni tryb.


Źródło :
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572