Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-05-11 , ebos/ms
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Ambasadorem Izraela Zvi Rav-Nerem. W trakcie spotkania Ambasador podziękował Ministrowi za podjęte przez niego działania w związku z kradzieżą napisu „Arbeit Macht Frei” z bramy muzeum obozu Auschwitz.

Minister Krzysztof Kwiatkowski kilkakrotnie kontaktował się w tej sprawie z m.in. Minister Sprawiedliwości Królestwa Szwecji, z którą ustalił reguły współpracy nakierowanej na jak najszybsze skuteczne zatrzymanie domniemanego zleceniodawcy kradzieży.

W trakcie spotkania rozmawiano także m.in. na temat współpracy polskiej i izraelskiej Służby Więziennej w zakresie zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego.

W grudnia 2008 r. reprezentanci polskiej i izraelskiej Służby Więziennej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce oraz Naczelny Rabin Polski podjęli działanie, którego intencją jest budowa pomnika na cmentarzu Gminy Żydowskiej w Radomiu.

W połowie 2009 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego przedsięwzięcia – wspólnego projektu Tikun – Naprawa, którego głównym założeniem jest zachowanie wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, a także przybliżenie tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową.
Projekt ten przyczyni się do odnowienia wielu cmentarzy żydowskich w Polsce oraz długoletniej opieki nad nimi.

Do udziału w powyższym działaniu Centralny Zarząd Służby Więziennej zaprosił również Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina Polski oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.

Program Tikun – Naprawa realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich to działania edukacyjne prowadzone dla kadry Służby Więziennej i osadzonych, przybliżające tematykę historii współistnienia Żydów i Polaków na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Etap ten – zgodnie z założeniami – został zrealizowany do końca kwietnia 2010 r.

Drugim etapem programu jest porządkowanie cmentarzy żydowskich prowadzone m.in. przez osadzonych i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Sprzątanie planowane jest w terminie kwiecień – wrzesień 2010 r. Do tego etapu programu przystąpiło 48 jednostek penitencjarnych.

Ambasador Izraela w trakcie spotkania z Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim wyraził wdzięczność i podziękowania za podejmowanie wszelkich tego rodzaju inicjatyw.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
Wysłanie apelacji przez InPost
Stare i dobre pytanie: czy wysłanie apelacji via InPost jest skuteczne — czyli czy sąd musi (...)
1/573