Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-05-14 , ebos/nauka w polsce
Chłopcy, którzy dojrzewają przedwcześnie lub z opóźnieniem w stosunku do rówieśników częściej zachowują się aspołecznie -wynika z pracy opublikowanej w majowym wydaniu pisma "Psychoneuroendocrinology".


Jak przypomina prowadząca badania Elizabeth J. Susman z Uniwersytet Stanu Pensylwania, agresywne zachowania mogą się zacząć bardzo wcześnie, nawet w wieku przedszkolnym i mogą być związane z zaburzeniami kontroli impulsów, problemami w rodzinie lub po prostu ogólnymi zaburzeniami zachowania.

Badaczka razem ze swoim zespołem analizowała, czy istnieje zależność między wiekiem, w którym dzieci przechodzą dojrzewanie płciowe a zachowaniami agresywnymi i aspołecznymi.

W tym celu naukowcy zebrali i przeanalizowali dane dotyczące aspołecznych zachowań w grupie 135 chłopców i dziewcząt w wieku od 8 do 13 lat. Sprawdzano m.in. czy są agresywni, popełniają jakieś wykroczenia, czy mają problemy w relacjach z innymi, zaburzenia koncentracji uwagi, czy są buntownicze i sprawiają problemy wychowawcze.

Dzieci zostały poddane stresującemu testowi - poinformowano je, że mają opowiedzieć jakąś historię i wykonać zadanie rachunkowe, a specjalna komisja będzie porównywać ich rezultaty z wynikami rówieśników. Przed rozpoczęciem testu i po jego zakończeniu naukowcy pobrali od wszystkich próbki śliny, które posłużyły do oceny poziomu hormonu stresu - kortyzolu oraz alfa-amylazy ślinowej (ptialiny), enzymu będącego również wskaźnikiem reakcji na stres. Stadium dojrzałości płciowej każdego dziecka oceniały pielęgniarki.

Okazało się, że chłopcy, którzy dojrzewali później i wydzielali więcej kortyzolu w sytuacji stresowej niż rówieśnicy częściej przejawiali też zachowania aspołeczne. Chłopcy przechodzący dojrzewanie płciowe w młodszym wieku i wydzielający mniej alfa-amylazy ślinowej częściej łamali prawo i mieli zaburzenia zachowania. Byli też bardziej agresywni niż ci, którzy dojrzewali w starszym wieku. Nie zaobserwowano podobnych zależności u dziewcząt.

"Są to pierwsze badania, które wskazują, że wiek, w którym przechodzi się dojrzewanie płciowe wpływa na ryzyko zachowań aspołecznych" - komentuje Susman. Dlatego, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na oznaki przedwczesnego lub zbyt późnego dojrzewania u dzieci. "Rodzice i pracownicy służby zdrowia muszą sobie uświadomić jak stresujący może być to okres dla dzieci - zarówno pod względem społecznym, jak i biologicznym" - podkreśla badaczka.

Na razie naukowcy nie wiedzą, dlaczego związek między opóźnionym lub przedwczesnym dojrzewaniem dotyczy tylko chłopców. "W okresie dojrzewania płciowego organizm chłopców wytwarza duże ilości testosteronu, a testosteron również bierze udział w reakcji na stres. Być może, w porównaniu z dziewczynkami, chłopcy przechodzą po prostu więcej zmian hormonalnych sprzyjających zachowaniom aspołecznym" - spekuluje Susman.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574