Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-06-15 , ebos/kgp
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi młodemu krośnianinowi, który handlował pirackim oprogramowaniem i łamał zabezpieczenia w sprzęcie komputerowym. W mieszkaniu podejrzanego policjanci zabezpieczyli ponad 800 płyt CD i DVD oraz sprzęt wykorzystywany do przestępczej działalności.

W kwietniu policjanci z KWP w Rzeszowie uzyskali informacje o rozpowszechnianiu na aukcjach internetowych niedozwolonych urządzeń, umożliwiających dostęp do nielegalnego oprogramowania. Autor ogłoszeń oferował usługę, polegającą na przerabianiu kart pamięci, dzięki czemu na konsoli można było odtwarzać pirackie gry. Ponieważ po zweryfikowaniu danych użytkownika Internetu okazało się, że jest nim 21-letni krośnianin, sprawą zajęli się policjanci z wydziału dw. z przestępstwami gospodarczymi komendy w Krośnie.

Przedmioty znalezione w miejscu zamieszkania mężczyzny nie pozostawiały wątpliwości, do czego były wykorzystywane. Funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia elektroniczne do obchodzenia technicznych zabezpieczeń konsoli do gier, jedną przerobioną konsolę, komputer oraz blisko 850 płyt CD i DVD, najprawdopodobniej z nielegalnym oprogramowaniem.

Przesłuchanemu w charakterze podejrzanego 21-latkowi postawiono wstępnie zarzut popełnienia przestępstwa, określonego w art. 118 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Mężczyzna przyznał się, do tego czynu i wyjaśnił jego okoliczności. Nie zaprzeczał, że kierowała nim chęć zysku.

Policjanci weryfikują legalność zabezpieczonego oprogramowania oraz ustalają pokrzywdzonych autorów w celu oszacowania wysokości poniesionych przez nich szkód.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574