Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-06-15 , ebos/nauka w polsce
Ułatwieniu obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości mają służyć broszury opracowane przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bezpłatna publikacja pt. "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze" trafiła już do instytucji wymiaru sprawiedliwości w całym kraju.

Publikacja jest też dostępna w internecie na stronach ministerstwa sprawiedliwości
Opracowanie krakowskich prawników składa się z trzech części. Każda z nich omawia inny rodzaj procedur - karną, cywilną oraz sądowo-administracyjną.

W broszurach znajdą się podstawowe wiadomości na temat organów wymiaru sprawiedliwości szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach obywatela. Można się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda prawo do obrony czy obowiązek ponoszenia kosztów procesu.

Zdaniem ekspertów, informacje te mają ułatwić odnalezienie się na poszczególnych etapach postępowania, w konkretnej roli procesowej - świadka, oskarżonego bądź powoda.

Zaletą broszur są odniesienia praktyczne. Czytelnik znajdzie tu przykłady, które pomogą mu zrozumieć zasady realizowania uprawnień w sądach i prokuraturach. W każdej broszurze można znaleźć wzory dokumentów i formularzy przydatnych interesantom tych instytucji.

Jak informuje resort sprawiedliwości, wprowadzenie nowych i atrakcyjnych form działań informacyjno-edukacyjnych, to jedno z głównych założeń projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z kluczowych zadań w ramach realizowanego projektu jest przygotowanie, druk i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych. Nakład każdej z trzech części publikacji wynosi 45 tys. egzemplarzy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572