Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-06-15 , ebos/nauka w polsce
Ułatwieniu obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości mają służyć broszury opracowane przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bezpłatna publikacja pt. "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze" trafiła już do instytucji wymiaru sprawiedliwości w całym kraju.

Publikacja jest też dostępna w internecie na stronach ministerstwa sprawiedliwości
Opracowanie krakowskich prawników składa się z trzech części. Każda z nich omawia inny rodzaj procedur - karną, cywilną oraz sądowo-administracyjną.

W broszurach znajdą się podstawowe wiadomości na temat organów wymiaru sprawiedliwości szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach obywatela. Można się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda prawo do obrony czy obowiązek ponoszenia kosztów procesu.

Zdaniem ekspertów, informacje te mają ułatwić odnalezienie się na poszczególnych etapach postępowania, w konkretnej roli procesowej - świadka, oskarżonego bądź powoda.

Zaletą broszur są odniesienia praktyczne. Czytelnik znajdzie tu przykłady, które pomogą mu zrozumieć zasady realizowania uprawnień w sądach i prokuraturach. W każdej broszurze można znaleźć wzory dokumentów i formularzy przydatnych interesantom tych instytucji.

Jak informuje resort sprawiedliwości, wprowadzenie nowych i atrakcyjnych form działań informacyjno-edukacyjnych, to jedno z głównych założeń projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z kluczowych zadań w ramach realizowanego projektu jest przygotowanie, druk i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych. Nakład każdej z trzech części publikacji wynosi 45 tys. egzemplarzy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574