Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-07-15 , ebos/ms
Wczoraj w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości Minister Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego uhonorował Pamiątkowymi Medalami Ministra Sprawiedliwości Tomasza Łotoczko – kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach oraz Jerzego Kujawskiego – komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie.
Minister Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o odznaczeniu kuratora Tomasza Łotoczko oraz komornika Jerzego Kujawskiego.

To dzięki interwencji i profesjonalizmowi kuratora Tomasza Łotoczko kilka dni temu w Katowicach udało się zakończyć dramat 35-letniej więzionej i maltretowanej kobiety. W trakcie niezapowiedzianej wizyty kuratora w domu oprawcy, kobieta dyskretnie przekazała mu kartkę z prośbą o ratunek. Kurator zachował się niezwykle profesjonalnie, nie budząc absolutnie żadnych podejrzeń oprawcy odebrał tę wiadomość, opuścił mieszkanie, po czym natychmiast także nie budząc niczyich podejrzeń powiadomił policję. Ta natychmiast wkroczyła do akcji. Zachowanie kuratora spotkało się nie tylko z podziwem policjantów, ale przede wszystkim z zakończeniem dramatu kobiety, której życie było poważnie zagrożone.

Komornik Jerzy Kujawski 23 marca 2010 r. podczas czynności egzekucyjnych w miejscowości Komorze Przybysławskie uratował życie policjantom. To wtedy mężczyzna, któremu komornik chciał zająć samochód wpadł w szał i oblał policjantów benzyną i podpalił. Sytuacja była niezwykle poważna. Można z całą stanowczością powiedzieć, że gdyby nie reakcja Pana Jerzego Kujawskiego ta interwencja mogłaby dla policjantów zakończyć się w sposób najbardziej dramatyczny.

- Nieczęsto zdarza się tak, że okazją do mojego spotkania z Państwem są działania związane z takim zakresem kompetencji Ministra Sprawiedliwości, o których być może wielu zapomina. Chodzi o nadzór nad niezwykle ważnymi z punktu widzenia funkcjonowania państwa zawodami prawniczymi: kuratorami i komornikami – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Tym bardziej cieszę się, że mogę dzisiaj jako Minister Sprawiedliwości – na ręce szefów obu samorządowców - przekazać najwyższe resortowe odznaczenie jakim jest Pamiątkowy Medal Ministra Sprawiedliwości dla osób, które za przykład stawiać sobie powinni nie tylko inni komornicy czy kuratorzy, ale my wszyscy - dodał.

- Obowiązki zawodowe, do których jak wiemy obaj panowie podchodzą z niezwykłym oddaniem i poświęceniem, sprawiły że nie odbiorą oni swych medali osobiście. Spotkanie z nimi byłoby dla mnie zaszczytem – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Odznaczenie przekazał na ręce szefów samorządów: Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów – Andrzeja Martuszewicza oraz Prezesa Krajowej Rady Komorniczej – Jarosława Świeczkowskiego.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574